Kömürlerde mineral madde içeriğinin radyoizotopik yöntemlerle ölçülmesinde demir etkisinin incelenmesi
- Tez No: 28562
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışmada kömürlerin kül içeriğinin tek >;-~ısını yöntemiyle ölçülen değerinin, kömürdeki demir konsantrasyonuna bağlı olarak gösterdiği değişiklik incelendi, Kullanılan nükleer yöntemin demir değişimine bağlı olarak getireceği hata miktarı saptandı. Orjihal örnek külünün atomik absorbsiyon yöntemi ile incelenmesiyle mineral maddeye ait kütle absorbsiyon katsayısı ve kömür maddesine ait kütle absorbsiyon katsayısı saptandı» Düşük enerjili tek X-ısını yöntemi kullanılarak çeşitli demir konsantrasyonlarında ve değişik kal ınl ıklar4e\ hasırlanan örneklerin toplam kütle soğurma katsayı lar{ ölçüldü. Böylece örneklerde demir değişimine bağlı olarak bu yöntemle. ölçülen kül miktarındaki değişim gözlendi ve dolayısıyla yöntemin demir değişimine bağlı olarak götirdigi hata bel{
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the variation of measured values of ash content due to the iron consentrat ion o-f coal using SvnŞıle_î-! - ray tecnique has been investigated. By means of the investigation of coal ash components through atomife absorbtion technique, mass absorbtion coefficent of mineral matter have been determined» Total mass absorbtion coefficents of coal samples with different iron contents and different ?fcW«-krtssS«5 have been measured by law energy X-ray spectrometer» So for each sample variation of ash content measured by this method in relation with the variation of iron content was determined. The results were found to be consistent with the 1 iterature