Deniz makroalgleri üzerine Cu, Zn ve Cd'un etkileri
  1. Tez No: 28561
  2. Yazar: AYSUN SARAÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Nükleer Mühendislik, Biology, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Kentlere ve sanayi bölgelerinin yakınında yer alan çevre deniz suları içinde pekçok kimyasal atığın bulunduğu gözönüne alınırsa, söz konusu ortamda yaşayan canlıların yaşamı oldukça zordur. Ancak bu kirliliği tespit etmek için yapılan kimyasal analizler oldukça uzun zaman almakta ve pahalı yöntemlerin uygulanmasını gerektirmektedir. Buna bağlı olarakda su kirliliğinin canlılar üzerine etkilerini araştırmak veya kirlilik düzeyini belirlemek için uygun biyolojik indikatörler ile test yöntemleri uzun zamandan beri kullanılmaktadır. Bu amaçla laboratuvarda test edilmesi ve kültürü basit, ekolojik baskınlığı olan Enteromorpha linza türü çalışmamızda kullanılmıştır. Denemelerde subletal seviyede hazırlanan konsantras yonlar: Cu için 0.01 mg/lt-0.02 mg/lt-0.04 mg/lt-0.05 mg/lt Cd için 0.01 mg/lt-0.02 mg/lt- 0.04 mg/lt-0.05 mg/lt Zn için 0.04 mg/lt-0.08 mg/lt-0.1 mg/lt-0.2 mg/lt olarak alındı. Çeşitli zaman aralıklarında (O.saat- 12. saat -24. saat- 48. saat-72. saat-96. saat-120. saat) yukarıdaki konsantrasyonlarda tutulan örneklerde rizoid veren birey sayısı, rizoid sayısı ve rizoid uzunlukları saptanmıştır. Elde edilen verilere göre kontrol değerleri ile karşılaştırıldığında tüm kirletici konsantrasyonlarda rizoid veren birey sayısı, rizoid sayısı ve rizoid uzunuğunda azalmalar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Being alive must be quite difficult for the living things in marine environment where disharges including thousands of chemicals near the big metropolitants and industrial regions. Chemical analyses done to estimate the materials contained in dump or sewages need to expensive methods and time. Therefore, since many years pollution testing methods using biological indicators has been applied to determined the effects of water pollution on living things. For this purpose, Enteromorpha linza which is common species and easy to culture were used as test organism in our experiments. The sublethal concentrations used in experiments were as follow. Cu 0.01 mg/lt-0.02 mg/lt-0.04 mg/lt-0.05 mg/lt Cd 0.01 mg/lt-0.02 mg/lt- 0.04 mg/lt-0.05 mg/lt Zn 0.04 mg/lt-0.08 mg/lt-0.İ mg/lt-Û.2 mg/lt individuals having rizoids numbers and lenght of rizoids were determined with the time intervals from 0 to 120 hours. According to the results, individuals having rizoids, numbers and lenght of rizoids decreased in all concentrations comparing with controls.