Synthesis and characterization of hydrogels from allyl methacrylate and acrylamide copolymer
Alil metakrilat ve akrilamid kopolimerinden hidrojel sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 285628
  2. Yazar: NESLİHAN AYAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. SELDA KESKİN, PROF. DR. ALİ USANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akrilamid tabanlı hidrojeller alil metakrilat ile akrilamid kopolimerleştirilerek sentezlendi. Monomerler, başlatıcı olarak ?-?-azoisobütronitril kullanılarak 60 0C' de tetrahidrofuranda çözelti polimerleşmesi yöntemiyle kopolimerleştirildi. Üç kopolimer kompozisyonu alil metakrilatın molar yüzdesi 5, 15 ve 25 olacak şekilde çalışıldı. Sentezlenen kopolimerler FTIR, NMR, DSC, TGA ve GPC ile karakterize edildi. 1H-NMR yöntemi kopolimerlerin kimyasal yapılarını ve kopolimerlerdeki komonomer kompozisyonlarını belirlemek için kullanıldı. DSC ve TGA karakterizasyon yöntemleri kopolimerlerin termal özelliklerini gözlemlemek için uygulandı ve TGA sonuçları kopolimerlerin iki basamaklı bozunma özelliğine sahip olduklarını gösterdi. Kopolimerlerin moleküler ağırlıkları GPC yöntemi ile tespit edildi. Elde edilen hidrojellerin şişme kapasiteleri araştırıldı ve jellerin şişme kapasitelerinin en yüksek değer olarak %77 ye ulaştığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Acrylamide based hydrogels were synthesized through copolymerization reaction of allyl methacrylate with acrylamide. Copolymerization reactions were carried out with solution polymerization in tetrahydrofuran by using ?-?-azoisobutyronitrile as an initiator at 60 0 C. Three copolymer compositions were studied having 5, 15, 25 molar percentage of allyl methacrylate as feed concentrations. The synthesized copolymers were characterized by FTIR, NMR, DSC, TGA and GPC. 1H-NMR spectra were used to confirm the chemical structures of the copolymers and to determine the comonomer compositions of the copolymers. DSC and TGA analysis were conducted to determine the thermal properties of the copolymers and TGA results showed that copolymers have two step degradation behavior. Molecular weights of the copolymers were determined by GPC. Swelling capacities of the obtained hydrogels were investigated and swelling capacity of the gels reached to 77% as maximum value.