An inquiry on contemporary parks and design strategies
Günümüz parkları ve tasarım stratejileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 285629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANA BİLSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Son yıllarda peyzaj tasarımında dikkate değer bir ilgi oluşmuş bulunuyor. Artan çevrecilik bilinci ve şehirlerdeki sanayisizleşme süreçleri, artık alanların dönüşümüyle oluşturulan yeni park tasarımlarına yol açmakta. Bu tez, kentsel bağlamda park projelerini, artık alanları yeniden kazanma yöntemleri ve tasarım stratejileri olmak üzere iki çerçeve yardımıyla inceler. Yeniden kullanma metotları bu alanların iyileştirilmesi yollarını kapsar; tasarım stratejileri ise kentsel bağlamda projelerin tasarım yaklaşımları ve yöntemlerini kapsar. Bu tez, günümüz park tasarım yaklaşımlarını ''stratejik tasarım'', ''yer odaklı tasarım'' ve ''ekolojik tasarım'' olmak üzere üç bölümde inceler. Bu yaklaşımlar, Parc de la Villette yarışmasının iki öneri projesi, Park André Citroën, Bercy, Invaliden, Downsview, Fresh Kills ve High Line parkları üzerinde çalışılmış; projelerin dayandığı tasarım kavramlarına göre bir sınıflama yapılmıştır. Stratejik tasarım gelecek koşullara uyarlanabilecek şekilde tasarlanmış projeleri içerir; yer odaklı tasarım arazinin bulunduğu yere özgü anlamlarla tasarlanmış projeleri kapsar; ekolojik tasarım ise arazinin ekolojik değerlerini koruyarak çeşitlendiren projeleri içerir. Son dönem park tasarımlarında izlenen bu üç ana yaklaşım üzerinde yapılan bu araştırma, sadece bir sınıflama çalışması değildir, aynı zamanda park tasarımlarının gelişimini ve bu gelişimde gözlemlenen sürekliliği ortaya koymaktadır. Bu yaklaşımlar çalışma ilkeleri ve yenilikçi yönleri yanında, tasarım kavramları, stratejileri ve araçlarıyla karşılaştırmalı bir biçimde çalışılmıştır. Tez peyzaj tasarımının yeni anlamları ve öneminin bir değerlendirmesiyle sonuçlanır.
Özet (Çeviri)
There has been a notable interest in landscape design in the recent years. Growing environmental consciousness and the deindustrialization process in cities have resulted in the new park design projects which have been created through recovery of waste lands. The thesis examines a number of selected park projects with two frameworks which are the reclamation methods and the design strategies. The reclamation methods constitute the ways of recovering wastelands; while, the design strategies constitute the design approaches and methods used in these projects at urban scale. The contemporary approaches to park design are studied in the thesis, in three parts which are ''the strategic design'', ''the place-based design'' and ''the ecological design''. Two proposals of the Parc de la Villette competition, Parc André Citroën, Bercy, Invaliden, Downsview, Fresh Kills and High Line parks are the cases studied. A categorization of the approaches was done according to the design concepts of the projects. Strategic design comprises the projects conceived in a way that would adapt to future conditions; place-based design covers the projects designed by referring to the meanings derived from their sites with the aim to maintain or create a sense of place; and finally ecological design cover projects which were designed to sustain and diversify the ecological values of their sites. The examination of three types of park design approaches does not propose a strict categorization; but rather it displays continuities in the evolution of park designs. The design concepts, strategies and tools, besides the working principles and innovative aspects of these approaches are studied in a comparative way. The thesis is concluded with an evaluation of the new significances of landscape design.