Performative architecture as a guideline for transformation of the defence line of amsterdam
Amsterdam savunma hattının dönüştürülmesinde kılavuz olarak edimsel mimarlık
- Tez No: 285627
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN BAYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada öncelikli olarak edimsel mimarlığın ne olduğu, tasarım sürecindeki vesonucundaki rolü incelenmiştir. Edimsel mimarlık kapsamında binanın ne olduğu değil neyaptığı üzerine odaklanıp mimarlığın zamana, şartlara ve çevreye adapte olabilmesiözelliğine sahip olması amaçlanmıştır. Bir tasarım sorunu edimsel mimarlık kapsamındaele alınıp, tasarlanmıştır. Tasarım sorunu Amsterdam etrafındaki savunma hattınındönüşümü, 1900lerden kalma kalelere ek olarak günümüz teknolojilerini yansıtan ekbinalar tasarlanmasıdır. Tasarımı konsept aşamasından ölçekli prototip oluşturmaaşamasına kadar destekleyen bir ?edimsel model? bu belirli tasarım problemi için yazartarafından oluşturuldu. Bu edimsel model sayısal tasarım araçlarının, edimsel mimarlığıntasarım süreci ve sonucundaki rollerini araştırmak için örnek incelemesi olarakkullanılmıştır. Tasarım sürecine ek olarak, üretim aşamasındaki bilgisayar destekli üretimsistemlerinin kullanımının edimselliği arttırmadaki rolü de öngörülüp, tasarım ve üretimilişkisine getirileri inceleniştir.
Özet (Çeviri)
The main topic that is researched in this study is: what performative architecture is andits role in the design process and product. In the scope of performative architecture theaim is to focus what a building does rather than what it is and the fact that architectureshould have the capability of being adaptable to changing time, conditions andenvironment. A design problem is taken under consideration and designed from thescope of performative architecture. The design problem is the transformation of theDefence Line around Amsterdam, designing new buildings with the recent technologies asadditions to the forts remaining from 1900?s. A ?performative model?, which supportsdesign from the conceptual stage until production of scale prototypes is structured by theauthor for this specific design problem. This performative model is used as a case studyfor the research of the role of the computational design tools in the design process andproduct of performative architecture. In addition to the design process, the role of usingcomputer?aided manufacturing to increase performativity is envisioned and the proceedsof it to the relationship of design is also researched.