Volcanostratigraphy and petrogenesis of Süphan stratovolcano
Süphan stratovolkanının volkanostratigrafisi ve petrojenezi
- Tez No: 285632
- Danışmanlar: PROF. DR. ARFİF ÜMİT TOLLUOĞLU, PROF. DR. NİLGÜN GÜLEÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışma, Doğu Anadolu'da yer alan 4050 m yüksekliğindeki Süphan Stratovolkanı'nın volkanostratigrafik ve petrolojik evrimini konu almaktadır.Süphan volkanizmasının ürünleri bazalttan riyolite kadar uzanan ortaç alkali ve kalkalkali karakterler arasında geçiş özelliği gösteren, lavlar, domlar ve piroklastiklerden oluşmuştur. Volkanostratigrafik istifin değişik seviyelerinden alınan Ar-Ar yaşları 0.76-0.06 My arasında değişmektedir.Volkaniklerin petrografik dokuları, ortaç karakterli kayaçlardan elde edilen geniş sıcaklık aralıkları ve tüm kayaç analizlerinde gözlenen doğrusal yönelimler Süphan volkaniklerinin evriminde magma karışımının varlığına işaret etmektedir. Lavlar içerisinde gözlenen kristal kümelerinin varlığı, eşkökenli plütonik kayaçların da magma karışımına eşlik ettiğini göstermektedir.Süphan volkaniklerinin tüm kayaç, ergiyik kapanımları ve cam kimyası analizlerinin literatürden alınan deneysel verilerle karşılaştırılması, ergiyik kapanımlarının, 500 MPa lık basınç koşullarında oluşmuş sulu bir magmadan itibaren gelişen fraksiyonlanma artığını tanımladığını ortaya koymuştur.İz element ve izotop bileşimleri kullanılarak yapılan EC-AFC modellemesi, evrimleşmiş lavların % 2-8 arasında kabuksal kirlenmeye maruz kaldığını göstermiştir. NTE modellemeleri, Süphan volkanizmasına ait primitif lavların spinel ve granat lerzolitik kaynaklardan türeyen ergiyiklerin karışımından oluştuguna ve karışımdaki spinel ve granatlı kaynak katkısının, sırasıyla, %60 ve %40 olduğuna işaret etmektedir.Süphan volkanizması için iki aşamalı bir petrojenetik model öne sürülmüştür. Mantodan türeyen ergiyikler alt-orta kabukta birikerek (derin-sıcak zon) kimyasal farklılaşmaya uğramışlardır. Sıcak zonda evrimleşen ergiyikler daha sonra yükselerek sığ derinliklere yerleşmiş ve magma karşımının da gerçekleştiği sub-volkanik bir magma odasını oluşturmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with volcanostratigraphic and petrologic evolution of the Süphan, which is a 4050 m high Quaternary stratovolcano in eastern Anatolia.The eruptive products of Süphan Stratovolcano, including transitional mildly alkaline to calc-alkaline rocks, are lavas, domes and pyroclastics ranging in composition from basalts to rhyolites. Ar-Ar age data from different levels of the volcanostratigrafic succession yield a range of 0.76-0.06 Ma.Textural features, wide temperature ranges obtained for intermediate members, and the linear trends of whole-rock geochemistry are strongly suggestive of magma mixing in the evolution of Süphan volcanics. Presence of crystal clots in many lavas suggests that cogenetic plutonic rocks were also involved in the mixing process. Comparison of whole-rock, melt inclusion and glass chemistry data of Süphan to data from experimental studies reported in literature indicate that the melt inclusions describe true liquid lines of descent from a common hydrous parent at pressures of ~500 MPa.EC-AFC modeling of trace element and isotopic compositions reveals 2-8% crustal contamination in the differentiated lavas. REE modeling indicates that primitive rocks of Süphan volcanics were products of mixing of melts from spinel and garnet lherzolite sources, with contributions of 60% and 40%, respectively, in the mixture.A two-stage petrogenetic model is proposed for Suphan stratovolcano. Mantle- derived melts stall and undergo chemical differentiation in a deep hot zone in lower to mid-crust; variably evolved melts ascending from this zone are arrested and mixed at a shallow level where they construct a sub-volcanic magma reservoir beneath Suphan.