Determining user requirements of first-of-a-kind interactive systems: An implementation of cognitive analysis on human robot interaction
Türünün ilk örneği etkileşimli sistemlerde kullanıcı gereksinimlerinin belirlenmesi: İnsan robot etkileşimi üzerine bir bilişsel analiz uygulaması
  1. Tez No: 285636
  2. Yazar: TEKSİN AÇIKGÖZ KOPANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. CANAN EMİNE ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ürün geliştirme sürecinde, kullanıcı gerekleri, tasarlanan ürün ya da sistemin kullanıcıyla uyumu için kritik olmasına rağmen, geç değerlendirilebilmektedir. Bu nedenle, kaynaklar ve iş takvimleri sistem-odaklı gereksinimlerin limitleri dâhilinde planlanmaktadır. Sonuç olarak, geç tespit edilen kritik kullanıcı geribildirimleri, gereksinimlere ve tasarıma yansıtılamayabilmektedir. Bu tez, türünün ilk örneği etkileşimli sistemlerde kullanıcı gereksinimlerinin ürün geliştirme sürecinin erken aşamalarında nasıl belirlenebileceğine odaklanmaktadır. Türünün ilk örneği etkileşimli sistemlerin kullanıcı gereklerini belirlemek diğer sistemlere göre farklıdır; çünkü, bunların tasarım sürecine katkı sağlayabilecek deneyimli veya konunun uzmanı kullanıcıları bulunmamaktadır. Türünün ilk örneği etkileşimli sistemlerin kullanıcı gereklerini sistem geliştirme sürecinin erken aşamalarında belirleyebilmek amacıyla, bilişsel analiz yöntemleri araştırılmıştır. Bilişsel analiz yöntemlerinden Hibrid Bilişsel Görev Analizi, İnsan Robot Etkileşimi alanında bir sistemin kullanıcı gereksinimlerini belirlemek için uygulanmış, böylece yöntem örneklendirilirken yetkinliği ve belirtilen bağlama uygunluğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although, user requirements are critical for the conformance of a system (or a product) design with the user, they may be appraised late in the development processes. Hence, resources and schedules may be planned with the limitations of system oriented requirements. Therefore, late discovered critical feedbacks from the users may not be reflected to the requirements or the design. The focus of this thesis is how to determine the user requirements of first-of-a-kind interactive systems, early in the development process. First-of-a-kind interactive systems differentiate from others for not having experienced users and subject matter experts. Cognitive analysis techniques are investigated with the aim to discover and integrate user requirements early in the development processes of first-of-a-kind systems. Hybrid Cognitive Task Analysis, one of the cognitive analysis techniques, is carried out for the determination of user requirements of a system in the Human Robot Interaction area. Therefore, while exemplifying the methodology, its competency and correspondence with the domain is observed.