Hydraulic characteristics of tyrolean weirs
Tirol tipi savakların hidrolik karakteristikleri
  1. Tez No: 285637
  2. Yazar: NAZLI ASLICAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tirol tipi su alma yapıları hidroelektrik santrallerine su iletmek için dağlık bölgelerdeki akarsularda sıkça kullanılır. Bu tip yapılar ile ilgili en önemli konu hidrolik sisteme girecek olan su ve katı madde miktarıdır. Sisteme alınan su miktarının tasarım debisinden daha küçük olmaması, katı madde miktarının da minimumda tutulması gerekir. Bu çalışmada, Tirol tipi bir savağın fiziksel modeli Hidromekanik Laboratuarı'nda inşa edildi ve çeşitli bileşenlerinin boyutları değiştirilerek; ıslak ızgara uzunluğu, ızgara eğiminin açısı ve ızgara parmaklıklarının arasındaki açıklık; sisteme giren su ve su ile beraber giren katı madde miktarı pek çok farklı debi için ölçüldü. Deneyler iki aşamada yapıldı. İlk aşamada deneyler sadece su ile ikinci aşamada ise su ve katı madde ile yapıldı.Sistemin değişkenlerine boyut analizi uygulanarak debi katsayısı ve sistemin ana kanaldan su alabilme yeterliliği için boyutsuz terimler tanımlandı ve bunların ilgili parametrelerle değişimleri çizildi. Elde edilen bu grafikler kullanarak, koşulları belirli bir akarsudan geometrisi belli bir Tirol tipi savakla alınabilecek su miktarı hesaplanabilir.
Özet (Çeviri)
Tyrolean type water-intake structures are widely used on mountain rivers to provide water to hydropower stations. The main concern encountered in these kinds of structures is the amount of water diverted from the main channel and sediment carried by this flow. The diverted flow should not be less than the design discharge of the hydropower station and the amount of the sediment entering the hydraulic system should be minimum. In this study a physical model of a Tyrolean weir was constructed at the Hydromechanics Laboratory and by varying the dimensions of the various components of this system; the length, the inclination angle of the rack and the distance between the rack bars, the amount of water and sediment entering the system were measured for a wide range of discharges. The experiments were conducted in two stages. In the first stage the tests were made with only water, and in the second stage, water and sediment having different gradation were used.Applying dimensional analysis to the related parameters of the system dimensionless terms were defined for water capture efficiency and discharge coefficient of the system, and their variations with the relevant parameters were plotted. Using these diagrams one can determine the amount of water to be diverted by a Tyrolean weir of known geometry and main channel flow.