Analysis of cytochrome P4501A1 genetic polymorphisms in patients with ischemic stroke
İskemik inmeli hastalarda sitokrom P4501A1 genetik polimorfizminin analizi
- Tez No: 285635
- Danışmanlar: DR. BİRSEN CAN DEMİRDÖĞEN, PROF. DR. ORHAN ADALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Genetik, Biochemistry, Biology, Genetics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
İnme tüm dünyada üçüncü ölüm sebebidir ve ciddi sakatlıklarla sonuçlanmaktadır. Sitokrom P450 1A1 (CYP1A1) geni, birçok bölgesinde tek nükleotid polimorfizmi (SNP) içermekte olup, zenobiyotik metabolizmasında rol alan CYP1A1 proteinini kodlamaktadır. İlgili protein, sigarada sıklıkla görülen ve kanserojen özelliği olan polisiklik hidrokarbon kimyasallarının ve serbest radikallerin oluşmuşundan sorumludur. Ateroskleroz iskemik inmenin başlıca sebebidir ve bu patoloji damar içi dengenin bozulmasına neden olan bu kimyasallarla ilişkili olabilir. Bu çalışmanın ana amacı CYP1A1 geninin kodlayan bölgesindeki A4889G ve kodlamayan bölgesindeki T6235C polimorfizmlerini iskemik inme için risk faktörü olarak incelemektedir.Türk popülasyonundaki çalışma grubu, aralarında akrabalık bulunmayan 226 iskemik inme hastası ve 113 kontrolden oluşmuştur. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Tam kan örnekleri Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi Nöroloji Bölümünce temin edilmiştir. Hipertansiyon, diyabet, sigara kullanımı ve obezite, inme hastalarında kontrollerden en az 2 kat fazla ve yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol (HDL-C) hastalarda anlamlı bir biçimde düşük bulunmuştur. 4889G mutant alelinin hastalardaki frekansı 0,445 olup, bu değer kontrollerde neredeyse aynıydı. 6235C mutant alelinin hastalardaki frekansı ise 0,151 olup, bu değer, kontrollerde anlamlı bir biçimde daha fazlaydı (0,226; P=0,015). Diyabetik, sigara kullanan ve obez insanlarda iskemik inme riski 4889G aleli taşıyanlarda (eşitsizlik oranı [Odds ratio; OR] sırasıyla= 2,1, 2,4 ve 3) daha yüksekti. Hipertansiyonlu ve diyabetik insanlarda iskemik inme riski 6235TT genotipli bireylerde daha yüksekti (sırasıyla 3 ve 2,2). Buna zıt olarak, sigara kullanan ve obez insanlarda iskemik inme riski 6235 C aleli taşıyanlarda daha yüksekti (sırasıyla 5,3 ve 3,7).Lojistik regresyon analizi, hipertansiyon, sigara kullanımı, yüksek seviyede düşük dansiteli lipoprotein kolesterol (LDL-C) ve alçak seviyede yüksek dansiteli lipoprotein kolesterolün (HDL-C) inme için önemli tahmin unsurları olduğunu göstermiştir. Bu analize göre, inme riski ile yüksek LDL-C düzeyinin 1,5 kat ilgisi olduğu görülmüştür. Diğer taraftan, HDL-C ve mutant 6235C aleli, iskemik inme riskini sırasıyla 2,5 ve 2 kat azaltmaktadır.Bu çalışma A4889G polimorfizmi ile inme riski arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışmadır. Ayrıca, A4889G ve T6235C polimorfizminin iskemik inme ile ilişkisi Türk popülasyonunda ilk kez çalışılmıştır. Bu çalışma, mutant 4889G alel frekansının inmeli hastalarda ve kontrol grubunda neredeyse aynı olduğunu, mutant 6235C alel frekansının ise kontrol grubunda, inmeli hastalara göre daha büyük olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlara göre, mutant 4889 G aleli taşımanın iskemik inme için risk faktörü oluşturmadığına; mutant 6235 C aleli taşımanın ise iskemik inme riskine karşı koruyucu bir etkisi olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stroke is the third leading cause of death worldwide and results in serious disabilities. Cytochrome P450 1A1 gene (CYP1A1) is a highly polymorphic gene encoding its corresponding xenobiotic metabolizing enzyme which is responsible from the metabolism of carcinogenic polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) that are engaged with the formation of free radicals. Atherosclerosis is a major cause of ischemic stroke and this pathology may be associated with the disruption of vascular homeostasis due to the formation of these chemicals. The main objective of this study was to investigate the coding region (A4889G) and non-coding region (T6235C) polymorphisms of the CYP1A1 gene as a risk factor for ischemic stroke.The study group in Turkish population consisted of 226 unrelated ischemic stroke patients and 113 control subjects. There was no statistically significant difference between the groups with respect to age and gender. Total blood samples were obtained from Gülhane Military Medical Academy Hospital, Neurology Department, Ankara. In stroke patients, hypertension, diabetes mellitus, smoking and obesity were at least 2 times more common and high density lipoprotein cholesterol (HDL-C) was significantly lower than controls. The frequency of mutant allele 4889G was 0.445 in patients and was nearly the same with controls. The frequency of mutant allele 6235C was 0.151 in patients and was significantly higher in controls (0.226, P=0.015). The risk of diabetic, smoker and obese individuals having ischemic stroke was significantly higher in 4889G allele carriers (AG+GG; Odds ratio; OR= 2.1, 2.4 and 3, respectively). The risk of hypertensive and diabetic individuals having ischemic stroke was higher in 6235TT genotypic people (OR= 3 and 2.2, respectively). On the contrary, the risk of smoker and obese individuals having ischemic stroke was significantly higher in 6235 C allele carriers (OR=5.3 and 3.7, respectively).Logistic regression analysis revealed that hypertension, smoking, levels of low density lipoprotein cholesterol (LDL-C) and HDL-C and 6235C allele were significant predictors of stroke. In this analysis, high level of LDL-C was found to be associated with almost 1.5-fold risk of ischemic stroke. On the other hand, HDL-C and having mutant 6235C allele decreased the risk of ischemic stroke 2.5 and 2-fold, respectively.This is the first study investigating the relation between A4889G polymorphism and stroke risk. Additionally, in Turkish population A4889G and T6235C polymorphisms were analyzed for the first time in terms of its relation to ischemic stroke. The present study demonstrated that the frequency of mutant 4889G allele was nearly the same in stroke patients and control subjects; whereas the frequency of mutant 6235 C allele was higher in control subjects than in stroke patients. Consequently, we decided that carrying mutant 4889 G allele does not constitute a risk for ischemic stroke and carrying mutant 6235C allele may have a protective effect against stroke.