Developing a methodology for finding network water losses using information technologies: A case study
Bilgi teknolojileri kullanılarak su şebekesindeki kayıpların bulunmasına yönelik metodoloji geliştirilmesi: Bir uygulama
  1. Tez No: 285645
  2. Yazar: HAYRETTİN ONUR BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ MERZİ, DOÇ. DR. ZUHAL AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma, bir içme suyu dağıtım şebekesindeki fiziksel kayıpları bulmak üzere bir yöntem geliştirilmesini hedeflemektedir. Söz konusu çalışma üç ayrı bilgi teknolojisinin bütünleşmiş bir şekilde kullanımını içermektedir. Bu teknolojiler, SCADA, Abone Bilgi Sistemi (ABS) ve Coğrafi Bilgi Sistemidir (CBS). Yöntem temel olarak, içme suyu şebekelerindeki basınç bölgelerinde izole ölçüm bölgeleri ve bu ölçüm bölgelerinin içinde daha küçük, geçici alt bölgelerin oluşturulmasına dayanmaktadır. Olası fiziksel kaçak noktaları önce alt bölgelerde yapılacak adım deneyleri ile belli alanlara sıkıştırılmakta, daha sonra gürültü kaydedici cihazlar yardımıyla bu alanlar iyice daraltılmaktadır. Son olarak yer mikrofonları ile kaçakların noktasal yerlerinin saptanması yapılıp, arızalar onarılmaktadır. SCADA sisteminden günlük en düşük gece debisindeki düşüşler gözlenmekte ve onarılan arızaların debileri ölçülmüş olmaktadır. Minimum gece debileri yardımıyla fiziksel kayıp oranları bulunmakta, SCADA ve ABS sistemlerinin aylık olarak çakıştırılması ile de tahakkuk oranları takip edilmektedir. Ayrıca gürültü kaydedicilerin daha etkili kullanımı ve yer mikrofonu ile dinlemenin en aza indirilmesi için CBS verileri üzerinde tampon bölgeler oluşturulmaktadır. Önerilen yöntem, Antalya içme suyu dağıtım şebekesindeki değişik özellikteki iki ölçüm bölgesinde saha çalışması ile uygulanmıştır. İlk uygulamada yalnızca önerilen yöntem ile fiziksel su kayıp oranında %19.2'lik bir düşüş gözlenmiştir. İkinci uygulamada önerilen yöntem basınç düşürme yöntemiyle desteklenmiş ve bu çalışmada da fiziksel su kayıp oranlarında %4.9'luk bir düşüş elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop an integrated methodology for finding water leaks in a waterdistribution network. The integrated methodology is formed from SCADA System, CustomerInformation System (CIS), and Geographic Information System. The methodology is based onforming district-metered areas (DMA) and sub-DMAs in pressure zones by isolation of thenetwork. Leaking spots in the network are localised by step testing within the DMA. Withleak noise loggers leaking spots are localized with an increased accuracy and finallypinpointed by ground microphones. Minimum night flows are observed from the SCADAsystem before and after the repairs of the leaks to calculate physical water loss percentage inthe DMA. Monthly non-revenue water percentage is calculated using the data obtained fromSCADA and CIS. With a buffer analysis on the water distribution network data, the benefit ofthe leak noise loggers is maximized and the working time with the ground microphones areminimized. The methodology is applied in two different DMAs in Antalya water distributionnetwork with different characteristics. In the first DMA, only the developed methodology isapplied and a decrease of 19.2% is achieved in physical water losses. In the second DMA,pressure reduction is added to the methodology and a decrease of 4.9% is achieved.