The role of SMEs in capital formation for poverty reduction in developing countries: The case of Turkey and Afghanistan
Gelişmekte olan ülkelerde yoksulluğun azaltılması için sermaye oluşumunda KOBİ'lerin rolü: Türkiye ve Afganistan örneği
  1. Tez No: 531296
  2. Yazar: SULTAN AHMAD TARAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT MURAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (kobiler) hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde ekonominin önemli bir bölümünü teşkil ederler. Kobilerin desteklenmesi, sürdürülebilir ve dengeli bir iktisadi büyüme ve gelişmeyi mutlaka sağlayabilir. Bu yüzden, gelişmekte olan ülkelerde kobiler sermaye oluşumu ve ekonomik refah açısında hayati bir rol oynayabilmektedir. Kobilerin ekonomideki önemli rolü, birçok akademisyene kobilerin farklı yönlerini incelemek açısından bir ilham kaynağı olmuştur. Bu araştırmanın amacı gelişmekte olan ülkelerde kobilerin yoksulluğun azaltılması için sermaye oluşumunda rolünü Türkiye örneği üzerinden incelemektir. Elde edilen sonuçlar, Afganistan'da kobi gelişimi için Türkiye'nin değerli tecrübelerinden faydalanarak bir strateji önerisi oluşturmakta kullanılacaktır. Kobilerin sermaye oluşumunda başarılı bir rol oynaması, yatırım yapılan sektörlere ve bu sektörlere yapılan yatırımın miktarına bağlıdır. Bu araştırmada dengesiz sermaye oluşumu, teorik çerçeve olarak kullanılmıştır. Bu teoriye göre, bazı kilit sektörlerde yatırım yoksulluğun azaltılması için sermaye oluşumu bakımından kobi gelişimine daha uygundur. Araştırmanın amacına ulaşmak, Türkiye'nin kilit sektörlerini belirlemek ve zaman içerisinde Türkiye ekonomisinde kilit sektörlerin nasıl değiştiğini anlamak için 1973, 1979, 1990, 2002 ve 2012 yıllarına ait girdi-çıktı tabloları analiz edilmiştir. Araştırmayı ve girdi-çıktı tablosununun analizini sonuçlandırmak için“Ağ Teorisi”araştırma metodolojisi olarak kullanılmıştır. Araştırma bulguları Türk ekonomisinin kilit sektörlerinin zaman içerisinde dönüşüm yaşadığını ve bu sektörlerdeki ileri ve geri bağlantılı etkilerin neticesinde kobilerin sayısının arttığını göstermektedir. Böylece, kobiler Türkiye'de sermaye oluşumuna kayda değer katkı sağlamışlardır. Söz gelimi, kobiler Türkiye'deki tüm işletmeleri yüzde 99,9'unu teşkil etmekte ve tüm çalışanların yüzde 75,8'ini istihdam etmektedirler. Dahası, araştırmamız Türkiye'de 3.524.331 kobinin olduğunu ve bunların yüzde 90,973'ünün kilit sektörlerde faaliyet gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Small and medium-sized enterprises (SMEs) constitute a major part of the economies of both advanced and developing countries. Definitely supporting the SMEs can provide a sustainable and well-adjusted economic growth and development. Thus, SMEs may have a vital role in capital formation and economic prosperity of developing countries. The integral role of SMEs within an economy has become a source of inspiration for many academicians to study SMEs from different perspectives. This research aims to investigate the role of SMEs in capital formation for poverty reduction in developing countries: the case of Turkey. Subsequently, the research results are used to suggest a proposal strategy for SME development in Afghanistan based on the valuable experiences of Turkey. The successful role of SMEs in capital formation depends on the sectors and the amount invested in the sectors in which the new businesses are established. In this research unbalanced capital formation theory used as theoretical framework. According to this theory investment in key sectors are more suitable for SME development in capital formation for poverty reduction. To obtain the research objective and determine the Key sectors of the Turkish economy as well as to understand how key sectors evolved in the Turkish economy during the time, the input-output tables of 1973, 1979, 1990, 2002, and 2012 are analyzed. To complete the research and analysis input-output table a new proposal from network theory uses as research methodology. The research finding indicates that the number of key sectors in the Turkish economy has evolved during the time, and these key sectors through backward and forwards effects positively increased the number of SMEs. Hence, they have significant impacts on capital formation in Turkey. For instance, SMEs constitute 99.9% of active enterprises in Turkey and job opportunity for 75.8% for the people. Moreover, the research result uncovered that currently there are 3.524.331 SME in Turkey, 90.973% of them operate in key sectors of the Turkish economy.