Design of a performance measurement model for industrial clusters in Turkey
Türkiye?deki endüstriyel kümeler için performans ölçme modeli tasarımı
- Tez No: 285644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüz dünya ekonomisinde küreselleşmenin baskınlığına ve getirdiği kolaylıklara karşın, bölgesel kalkınma aracı olarak kümeler, sürdürülebilir rekabetçilik avantajları nedeniyle, hala birçok araştırmacının ve politika belirleyenlerin ilgisini çekmektedir. Küme geliştirme politikaları ve girişimlerinin çoğalması sonucunda, kümelerin performanslarının ölçülmesi gerekliliği doğmuştur. Bu tezin amacı Türkiye'deki endüstriyel kümelere uygulanabilecek bir performans ölçme modeli geliştirmektir. Modelin çerçevesi, kümelerin artan yenilikçilik, üretkenlik, istihdam ve sosyal sermaye olarak beklenen çıktıları temel alınarak oluşturulmuştur. Bu dört ana unsur altında ölçütler ayrıntılı yazın taraması sonunda seçilmiş ve bir ölçüm cetveli hazırlanmıştır. Model tasarım aşamasından sonra, Türkiye'den iki küme örneğine ilişkin performans değerlendirme ön-çalışması yapılmıştır.Küme çalışmalarını geliştirmek bağlamında kümelerin gelişmesini izlemek, ölçmek ve belirlemek önemlidir. Bu çalışmanın politika belirleyenler açısından, teşvik ve müdahalelerin istenilen amaca erişmek açısından yararlı olup olmadığının anlaşılması ve bu desteklerin etkili bir biçimde kullanılıp kullanılmadığının görülmesi açılarından yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the advantages and dominance of globalization in today?s world economics; clusters, as a regional based development tool, still attract many researchers and policy makers from all over the world in order to obtain sustainable competitiveness. As a result of fast rising number of cluster development policies and initiatives, the importance of measuring the performance of clusters arises. The purpose of this thesis is to design a performance measurement model, which will be applied to industrial clusters in Turkey. A model framework is developed, based on expected outcomes of clusters which are classified as productivity, innovativeness, new business formations and social capital. Indicators are selected based on extensive literature survey under these four determinants, and a scorecard is developed. After the design phase, the performance of two cluster cases from Turkey is studied.In order to improve clustering approach, it is important to monitor, measure identify the progress of clusters. It is believed that this work will be utile for policy makers to identify whether the interventions, incentives and promotions are beneficial for the desired purposes and whether they are used effectively.