Tissue engineering of full-thickness human oral mucosa
Tam kalınlıklı yapay insan ağız mukozası geliştirilmesi
- Tez No: 285647
- Danışmanlar: DR. ODİLE DAMOUR, PROF. DR. VASİF HASIRCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Doku mühendisliği ürünü insan ağız mukozası, yüz travması ya da kanser dokusunayönelik cerrahi işlemler sonucunda oluşan doku kayıplarını telafi etme olanağısağlayabilecektir. Bu yapay ağız mukozası aynı zamanda ağız mukozası biyolojisinibiraz daha öğrenmek için olduğu gibi ağız sağlığı ürünlerinin in vivo testlerininyerine de kullanılabilir. Bu çalışmanın amacı doğal ağız mukozasına çok yakınözellikler taşıyan bir tam kalınlıklı yapay insan ağız mukozası geliştirmektir. Buamaç doğrultusunda öncelikle bunun yapılabilirliğini sınamak amacıyla, insan ağızmukoza biyopsilerinden elde edilmiş fibroblastlar ve epitel hücrelerlaboratuvarımızda yapay deri yapımı için geliştirilmiş olan bir kollajenglikozaminoglikan-kitozan doku iskelesi içinde yetiştirilmişlerdir. Histoloji,imunohistoloji ve geçirimli elektron mikroskopisi (TEM) sonuçları doğala çokbenzeyen bir yapay ağız mukozasının elde edilebildiğini göstermiştir. Bunun üzerinebu model, mezenkim dokunun ağız epitelyumunun gelişimine etkisini araştırmadakullanılmıştır. Bunun için yapay lamina propria, yapay dermis ve yapay korneastromaları oluşturulmuş ve ağız epitel hücreleri bunların üzerinde yetiştirilmişlerdir.Oluşan epitel dokuların analizleri sonucunda mezenkim hücre kaynağının epitelyumunkalınlığına ve ultrastrüktürüne belirgin bir etkisi olduğugözlemlenmiştir. Son olarak geleneksel doku iskelelerinin hücre uyumluluklarınıarttırmak ve böylece bu iskelelere ekilen hücre miktarını da azaltabilmek amacıylahücre tutunma özelliği taşıyan tripeptid dizilimi RGD'yi içeren bir elastin benzeripolipeptit (EBP) kullanılarak, liyofilizasyon ve elektroeğirme yöntemleri ile özgün,çift katmanlı doku iskeleleri hazırlanmış ve bunlar cıva porozimetresi, taramalıelektron mikroskobu (SEM) ve mekanik testler ile karakterize edilmişlerdir. In vitrotestler, EBP'nin varlığının hem fibroblastların hem de epitel hücrelerin çoğalmasınıbelirgin bir şekilde arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Tissue engineered human oral mucosa has the potential to fill tissue deficits causedby facial trauma or malignant lesion surgery. It can also help elucidate the biology oforal mucosa and serve as an alternative to in vivo testing of oral care products. Theaim of this thesis was to construct a tissue engineered full-thickness human oralmucosa closely mimicking the native tissue. To this end, the feasibility of theconcept was tested by co-culturing fibroblasts and epithelial cells isolated fromnormal human oral mucosa biopsies in a collagen-glycosaminoglycan-chitosanscaffold, developed in our laboratory to construct a skin equivalent. An oral mucosalequivalent closely mimicking the native one was obtained and characterized byhistology, immunohistochemistry and transmission electron microscopy. Using thesame model, the influence of mesenchymal cells on oral epithelial development wasinvestigated by culturing epithelial cells on lamina propria, corneal stroma anddermal equivalents. They were found to significantly influence the thickness and theultrastructure of the epithelium. Finally, in order to improve the adhesiveness ofconventional scaffolds, an elastin-like recombinamer (ELR) containing the celladhesion tripeptide, RGD, was used in the production of novel bilayer scaffolds employinglyophilization and electrospinning. These scaffolds were characterized bymercury porosimetry, scanning electron microscopy and mechanical testing. In vitrotests revealed positive contribution of ELR on the proliferation of both fibroblastsand epithelial cells. It was thus possible to construct a viable oral mucosa equivalentusing the principles of tissue engineering.