Preparation and performance analysis of acrylonitrile based nanocomposite membranes for chromium (VI) removal from aqueous solutions
Krom (VI)?yı sulu çözeltilerden uzaklaştırmak için akrilonitrile tabanlı nanokomposıt membranlarının hazırlanması ve test edilmesi
  1. Tez No: 285686
  2. Yazar: SELÇUK BOZKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ USANMAZ, YRD. DOÇ. MEHMET SANKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Akrilonitril, 2-etilheksil akrilat ve heksil akrilat ile tek adımlı emülsiyon polimerizasyon tekniği ile kopolimerleştirilmiştir, amonyum persülfat (başlatıcı), 1-dodekantiyol (zincir transfer maddesi) ve DOWFAX 8390 (surfactant) kullanarak yaklaşık 68 0C lik su ortamında hazırlandı. Poli (akrilonitril-2etilheksil akrilat) ve poli(akrilonitril-heksil akrilat) kopolimerleri üç değişik komonomer komposiyonunda (8, 12 ve 16 mol yüzdesinde) sentezlendi ve karakterize edildi. Kopolimerlerin kimyasal yapılarını doğrulamak için FTIR ve 1H-NMR karakterizasyon metodları uygulandı. Kopolimer içindeki komonomer komposizyon miktarları 1H-NMR ile belirlendi. Kopolimerlerin termal davranışları DSC ve TGA yöntemleriyle araştırıldı. Kopolimerlerin molekül kütleleri IV ölçümleri ile belirlendi ve IV ölçümleri Poli (akrilonitril-2etilheksil akrilat) ve poli (akrilonitril-heksil akrilat) kopolimerlerinin her ikisinin de nano gözenekli filtrasyon membran oluşturmak için yeterli olduğunu göstermiştir.Nano gözenekli filtrasyon membranları hazırlandı ve krom (VI) yı sulu çözeltilerden uzaklaştırmak için test edildi. Krom (VI) pH'ı 2, 5 ve 7 olan 50 ppm krom (VI) içeren solüsyonlarda kalıcı fluksları 177-150 L/m2h aralığında değişen şekilde ve 689.5 kPa basınçda yaklaşık olarak tamamı sudan uzaklaştırılacak şekilde başarılı şekilde gerçekleşti. Ayrıca, nano gözenekli filtrasyon membranlarının kimyasal yapıları, şişme oranları, sheet dayanıklılıkları ve kesit morfolojileri çalışıldı. Özellikle belirtmek gerekir ki nano gözekli membranlar fouling dayanıklıdır.
Özet (Çeviri)
Acrylonitrile were copolymerized with 2-ethylhexyl acrylate and hexyl acrylate via one step emulsion polymerization using ammonium persulfate (initiator), 1-dodecanthiol (chain transfer agent) and DOWFAX 8390 (surfactant) in the presence of water at about 68 0C. Poly (acrylonitrile-2ethylhexyl acrylate) and poly (acrylonitrile-hexyl acrylate) copolymers with three different comonomer composition (8, 12 and 16 molar percent) were prepared. FTIR and 1H-NMR were used in order to clarify the chemical structure of copolymers. The comonomer amount incorporated into copolymers was determined by using 1H-NMR spectra. The thermal behavior of copolymers was determined by DSC and TGA. Molecular weights of copolymers were determined by intrinsic viscosity (IV) measurements. IV measurements revealed that both poly (acrylonitrile-2ethylhexyl acrylate) and poly (acrylonitrile-hexyl acrylate) have sufficient molecular weight to form nanoporous filtration membranes.Nanoporous filtration membranes were prepared and tested for chromium (IV) removal. It was observed that chromium (VI) rejections of nanoporous filtration membrane were highly dependent on the concentration and the pH of the solutions. Almost complete removal (99, 9 percent Cr (VI)) rejection was achieved at pHs 2, 5 and 7 for solution containing 50 ppm, chromium (VI) with permeate flux within a range from 177 to 150 L/m2h at 689.5 kPa. Also, chemical structure, swelling ratios, sheet resistivity and fracture morphologies of the nanoporous filtration membrane were studied. It should be noted that the nanoporous filtration membranes were fouling resistant.