Estimation of hazardous waste generation in selected priority sectors of Ostim OIZ, Ankara
Ankara Ostim OSB?nin seçilmiş öncelikli sektörlerinde tehlikeli atık üretiminin tahmini
- Tez No: 285704
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BENGÜ DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmada, Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesindeki seçilen öncelikli sektörler için Tehlikeli Atık Üretim potansiyeli incelenmiştir. Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin Atık Listesi, Ek-4'te yer alan hem muallaklı (M) hem de kesin (A) girişlere dayalı genel bir envanter çalışması yürütülmüştür.Öncelikli sektörlerde bulunan prosesler tanımlanmış; ayrıca, her proses girdiler ve çıktılar açısından analiz edilmiştir. Her sektörden ortaya çıkan tehlikeli atıklar, proses tabanlı, yan proses tabanlı ve proses dışı olarak sınıflandırılmıştır. Atık kodlarının ve miktarının tespitinden sonra, tehlikeli atık üretim faktörleri genellikle ?üretilen ton ürün ya da işlenen hammadde başına oluşan kg atık miktarı ? şeklinde hesaplanmıştır. Hesaplanan tehlikeli atık üretim faktörleri, literatürde var olan hesaplanmış verilerle karşılaştırılmış ve her biri için özel bir aralık belirlenmiştir. Sektörel tehlikeli atık üretim faktörleri ile toplam kapasite değerleri kullanılarak OSTIM OSB için sektörel tehlikeli atık üretim miktarı hesaplanmıştır.En kalabalık ve potansiyel kirletici sektörler OSTİM OSB'nin üretim yapan 14 ana sektörleri arasından belirlenmiştir. Bu doğrultuda, talaşlı imalat, demir döküm, metal kaplama, araç tamir ve bakımı ve kauçuk ürün imalatı seçilmiş öncelikli sektörlerdir. Seçilen öncelikli sektörler içerisinde en fazla üretiminin, yüksek miktarda 12 01 kodlu tehlikeli atıklardan metal talaşı ve atık yağ karışımları içeren talaşlı imalat sektöründe oluştuğu gözlenmiştir. Buna ek olarak, kauçuk ürün imalatı sektöründe önemli bir tehlikeli atık üretimi yoktur.
Özet (Çeviri)
In this study, Hazardous Waste Production potential for the selected priority sectors in OSTIM Organized Industrial Zone (OIZ), Ankara is investigated. A general inventory study is conducted based on both absolute and minor entries in Waste List of Regulation on General Principles of Waste Management, Annex 4.Processes included in priority sectors are identified; moreover, each process is analyzed in terms of inputs entering and outputs leaving. Generated hazardous wastes from each sector are classified as process based, side processes based, and non-process based. After determination of codes and amounts of wastes, hazardous waste generation factors are generally calculated as ?kg of waste generated per ton of product or raw material processed?. Calculated hazardous waste generation factors are compared with the estimated ones in literature if there is any and a specific range is determined for each waste factor. By use of sector specific hazardous waste generation factors and total capacity values sectoral hazardous waste generation amounts are calculated for OSTIM OIZ.The most crowded and potentially polluter sectors are determined from 14 main producer sectors of OSTIM OIZ. Accordingly, machining, casting of ferrous metals, treatment and coating of metals, maintenance and repair of motor vehicles and manufacture of rubber products are selected priority sectors studied in this thesis study. It is observed that among selected priority sectors highest generation occurs in machining sector, which involve high amounts of 12 01 coded HWs as metal grindings and waste oil mixtures. In addition, manufacturing of rubber products sector has no significant hazardous waste generation.