Diagenesis of cudi group formations from Dinçer-1 and south Dinçer-1 wells, Southeast Anatolia Turkey
Dinçer-1 ve Güney Dinçer-1 kuyularındaki cudi grubu formasyonlarının diyajenezinin belirlenmesi, Güneydoğu Anadolu Türkiye
  1. Tez No: 285705
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZKAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN GÜNAL TÜRKMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dinçer-1 (1968) ve Güney Dinçer-1 (1980) arama kuyuları, Güneydoğu Anadolu'nun Şırnak İli sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bu iki kuyunun tamamlanmasından sonra, GD Anadolu'nun güney sahaları önemli derecede ilgi çekmiş ve bu alanların odaklandığı bir çok çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu sahaların jeolojik oluşumu hakkında, çalışan araştırmacılar tarafından birçok teori öne sürülmüştür.Bu iki kuyu, bilinen Otokton Arap Plakası birimlerini kesmektedir. Bu istifte bulunan Cudi Grubu, çoğunlukla dolomit ve anhidritlerden oluşmaktadır. Cudi Grubu'nun formasyonlarına ait karot ve ince kesitleri, X-Işını Kırınım difraktometresi (XRD) ve petrografik mikroskop ile detaylı olarak incelenmiştir.Dinçer-1 ve Güney Dinçer-1 kuyularında kesilen Cudi Grubu'na ait ve diyajenez açısından öne çıkan Bakük, Çamurlu ve Telhasan (yaşlıdan gence doğru) formasyonlarına ait karot örneklerinden ince kesitler alınmıştır. İncelenen ince kesitlerde ana diyajenez ürünü olarak başlıca dolomitleşme görülmüştür. Ayrıca, algal yapıların bozulması, stilolitlerin varlığı ve ikincil porozitenin gelişmesi diyajenetik evrimi işaret etmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda petrol ve gaz oluşumu açısından dolomitleşme, Cudi Grubu'nda ikincil gözenekliliği arttırdığından önemli bir rol oynamaktadır. Kil mineralleri, özellikle illit, ise detrital kökenli olup, diyajenetik karaktere sahip değildir. Dolomit stokyometresi çalışmaları, Cudi Grubu dolomitlerinin zayıf derecede kristal yapılara sahip olan modern dolomitler olduğunu göstermiştir. Bu oluşumlar, Uludere Formasyonu dolomitlerine kıyasla daha uzun süreli bir diyajenezin etkisiyle gelişmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Dinçer-1 (1968) and South Dinçer-1 (1980) exploration wells are located at Şırnak Province of Southeast (SE) Anatolia. South Fields of SE Anatolia have received a significant attention after the completion of subjected wells and numerous studies have been implemented regarding this area. Many theories about the geological generation of these fields were put forward by people who studied this region.Both wells have penetrated the Arabian Plate autochthonous units. The Cudi Group, of this sequence, mainly consists of dolomites and anhydrites. The samples from the cores of this referred interval and the thin sections of these cores were examined in details by X-Ray Diffraction (XRD) Analyses and petrographic microscope.Thin sections taken from the core samples of the Cudi Group?s Bakük, Çamurlu and Telhasan formations (from older to younger) stand out in the diagenetic manner. The analyses of these thin sections showed that dolomitization is the main diagenetic process along with some textural changes such as the increase in the deformation of algal structures, formation of stylolites and secondary porosity. Clay minerals, mainly illites, shows detritic behaviors rather than characters representing a diagenetic origin. Obtained results from this study showed that the dolomitization as diagenetic process plays an important role in oil and gas formations within Cudi Group. Dolomite stoichiometry studies indicated that Cudi Group formations have modern dolomites since they show poor ordering reflections. They are also younger formations which are subjected to longer periods of diagenetic effects in comparison with Uludere Formation?s dolomites.