Analysis of seismic behavior of underground structures: A case study on Bolu tunnels
Yer altı yapılarının sismik davranışının analizi: bolu tünelleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 285716
  2. Yazar: NİYAZİ ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. B. SADIK BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüz dünyasında, gömülü yapılar ulaşım, yeraltı depo alanları, metro istasyonları ve su taşıma gibi pek çok alanda farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bir çok durumda bu yapıların depremden sonra kullanılabilir olması önemlidir, yani deprem bu yapılara kullanılabilirliğini kaybedecek kadar büyük bir zarar vermemelidir. Bu yapıların deprem tasarımında kullanılan yöntemler yerin üzerinde olan yapılarda kullanılan yöntemlerden farklıdır. Yeraltı yapılarının dinamik analizlerinde en yaygın yaklaşım yapının atalet kuvvetlerini, yüzey yapılarında sismik davranışa hakim olmasının aksine, ihmal etmektir. Yeraltı yapılarının sismik tasarımda serbest saha deformasyon yaklaşımı, zemin-yapı etkileşimi gibi farklı yaklaşımlar vardır.Bu çalışma kapsamında, karayolu tünellerinin sismik davranışı Düzce depremine maruz kalmış ve iyi belgelenmiş Bolu Tünelleri üzerinde bir çalışma ile değerlendirilmiştir. Analizlerde, Bolu Tünellerinin bir kesitinin sismik davranışı 2-D sonlu eleman modelleri ile incelenmiş ve sonuçlar ile kaydedilen veriler mevcut analiz yöntemlerinin yeterliliğini değerlendirmek için karşılaştırılmıştır. Genel olarak, analiz kesitinin deprem performansı dikkate alındığında analiz sonuçlarının kayıtlı verilerden belirgin bir fark içermediği ve kaplama kapasitelerinin yeterli olduğu görülmüştür. Bu da Bolu Tünellerinin deprem sonrası durumuyla tutarlılık içermektedir.
Özet (Çeviri)
In today?s world, buried structures are used for a variety of purposes in many areas such as transportation, underground depot areas, metro stations and water transportation. The serviceability of these structures is crucial in many cases following an earthquake; that is, the earthquake should not impose such damage leading to the loss of serviceability of the structure. The seismic design methodology utilized for these structures differs in many ways from the above ground structures. The most commonly utilized approach in dynamic analysis of underground structures is to neglect the inertial forces of the substructures since these forces are relatively insignificant contrary to the case of surface structures. In seismic design of these underground structures, different approaches are utilized like free-field deformation approach and soil-structure interaction approach.Within the confines of this thesis, seismic response of highway tunnels is considered through a case study on Bolu Tunnels, which are well documented and subjected to Düzce earthquake. In the analyses, the seismic response of a section of the Bolu tunnels is examined with 2-D finite element models and results are compared with the recorded data to evaluate the capability of the available analysis methods. In general, the results of analyses did not show any distinct difference from the recorded data regarding the seismic performance of the analyzed section and that the liner capacities were sufficient, which is consistent with the post earthquake condition of the Bolu Tunnels.