Cultivating the nation: Ataturk's experimental farm as an agent of social and cultural transformation
Ulusun geliştirilmesi: Sosyal ve kültürel dönüşümün aracı olarak Atatürk?ün deneysel çiftliği
- Tez No: 285717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAN GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mimarlık, Education and Training, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Atatürk Orman Çiftliği, modern tarım ve endüstriyel üretim tekniklerini boş zaman aktiviteleri ile birleştirerek bir kent çiftliği olarak geliştirilen ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temel felsefesi olan yeni bir toplum yaratma ilkesini temsil eden benzersiz bir mekansal pratiktir. Bu sebeple, basit bir toprak problemi ya da miras konusu değildir. Varlığı, Türk ulusunun kültürel dönüşümü için bilinçli bir katkı olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla, varoluşu tarih içindeki temel kültür tanımları ile bağlantılı olarak tartışılmaktadır: 1) ürünlerin ve toprağın verimini artırmak fikri ile doğanın işlenmesi; 2) insanların eğitimi bağlamında zihinlerin terbiye edilmesi; 3) sosyal gelişim süreci; 4) anlamlar, değerler, yaşam biçimleri; 5) anlamları üreten pratikler; ve son olarak 6) temsil ağı olarak `yaşam tarzı' ve `anlamın üretimi' tanımlarını bağlayan antropolojik bakış açılarının birbirine geçişi. Bu calışma, Atatürk Orman Çiftliği ile benzerlik gösteren pek az deneyimin olduğunu, ancak kültürün dönüştürülmesinde bir araç olması durumunun benzersiz olduğunu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Atatürk Forest Farm is a unique spatial practice representing the main philosophy of the Turkish Republic to create a new society by holding together modern agricultural and industrial production techniques, combining them with leisure activities and developing an urban farm. Eventually it is neither simply a land problem nor a heritage issue. Its being is evaluated as a conscious contribution for the cultural transformation of the Turkish nation. Therefore, its genesis is discussed in relation to the main definitions of culture in history: 1) cultivating nature with the idea of increasing the efficiency in products and lands; 2) cultivation of minds in relation to the education of human beings; 3) the process of social development; 4) meanings, values, ways of life; 5) practices which produce meanings and finally 6) the meshing of anthropological views linking the two definitions of `a way of life? and `the production of meaning? as a network of representations. The research has proved that there are very few experiments that might have some resemblance with Atatürk Forest Farm, however, its stance as a culture transformation agent is unique.