Competition and collaboration in spare parts management systems
Yedek parça yönetim sistemlerinde rekabet ve işbirliği
  1. Tez No: 285715
  2. Yazar: MERİÇCAN USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR YASEMİN SERİN, YRD. DOÇ. DR. SEÇİL SAVAŞANERİL TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezde, bir yedek parça sistemindeki iki bağımsız, birbirleriyle stok ve hizmet alışverişi yapabilen bayilerin stok yönetim politikaları incelenmiştir. Bayiler bu alışveriş ile bir bakıma işbirliği yapar. Ancak bu işbirliği, gelir paylaşımını gerektirdiğinden, rekabetin öngördüğü bireysel kâr eniyilemesiyle çelişebilir. Denge politikalar üzerinden havuzlamanın ve rekabetin sistem kârlılığına etkisinin bulunması amacıyla bir Markov Karar Süreci formüle edilmiştir. Üretim, servis ve alışveriş kararlarını karakterize etmek için 4 parametreli bir stok yönetim politikasının basitleştirilmiş bir formu kullanılmıştır. Oyun teorisi ve sabit nokta iterasyonundan yararlanılarak en iyi tepki ve denge hesaplanmıştır. Sayısal analiz yoluyla, maliyet, gelir, talep parametrelerinin ve bayi asimetrisinin havuzlama getirisine, servis düzeyine ve bayiler arası parça akışlarına olan etkisi incelenmiştir. Havuzlama getirisini adil dağıtan komisyonların, yüksek talep trafiğinin ve düşük havuzlama maliyetlerinin havuzlama için en uygun ortamlar olduğu gözlenmiştir. Sistem merkezileşmesinin yüksek taşıma maliyeti, havuzlama maliyeti ve komisyonun bayilerden birinin havuzlamaya katılımını engelleyen miktarda olması durumunda faydalı olduğu görülmüştür. Deney uzayındaki örnekler üzerinde, rekabetten kaynaklanan kayıpların merkezi sistemde elde edilebilecek havuzlama kazancının yaklaşık %45 ine denk geldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Inventory management policies of two independent dealers in a service parts system with transshipment is studied in this thesis. Dealers can collaborate by pooling inventory or service. Revenue is shared in transshipment, can sometimes be contrary to profit maximization of one of the parties albeit sum of profits is increased. To assess the benefits of inventory pooling under equilibrium strategies, and the effect of competition on profits, a Markov Decision Process is formulated. A simpler variant of the optimal four-index threshold policy is used to characterize the production, service and transshipment related inventory decisions. A game theoretical approach as well as notions from policy iteration is taken to find the best response policy and equilibrium policies of the dealers. Numerical study is conducted to investigate the effect of cost, revenue and demand parameters, as well as dealer asymmetricities on benefit of pooling, service levels and transshipment flows. Analysis shows that commission schemes fairly allocating transshipment value to the players, high customer traffic intensities, and low transshipment costs are most suited environments for pooling. System centralization is beneficial when the inventory holding costs are high, transshipment costs are low, customer traffic intensities are high or the commission structure is distracting a party. Competition, within the experimental settings, dampens about 45% of the benefits of pooling.