Mass customizing the relations of design constraints for designer-built computational models
Tasarımcı tarafından geliştirilen sayısal modeller için tasarım koşulları ilışkilerinin seri özelleştirilmesi
  1. Tez No: 285719
  2. Yazar: SELEN ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ÖZKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın başlangıç motivasyonu, mimari tasarim problemlerini sayısal modeller ile ele almak için sezgisel anlamda güçlü bir yaklaşım geliştirmektir. Bu tezin bağlamında, bir mimari tasarım probleminin karmaşıklığı, o problemin tasarım düşüncesinin değişkenler (parameters), koşullar (constraints) ve bunların ilişkilerine dönüşümü ile sayısal olarak modellenebilir. Böyle bir model, eğer önceden tanımlı ve değiştirlemez koşul ilişkileri ile özelleştirilirse, kolayca amacından sapıp determinist bir yapıya bürünebilir.Bu çalışma, yazarın mezuniyet projesinde de örneklendiği gibi, mimari tasarım problemlerinde tasarım koşulları ilişkilerinin değişmeye mecbur olduğunu kabul eder. Bu nedenle, tasarımcılar herhangi bir sayısal tasarım modeli ile, tasarım koşulları arasındaki ilişkileri değiştirebilmelidirler. Model, tasarımcının değişikliklerine açık olmalıdır.Yapılan araştırmalar ve vitrin projede deneyimlenen mimari tasarım, bunun, seri özelleştirilmiş, soyut, değiştirilebilir, ve yeniden kullanılabilir ilişki sıralarının modelde tasarım koşullarını birbirine bağlaması ile mümkün olduğunu ortaya koymaktadır. Bu tezin kapsamında, tasarımcı eylemleri, belli tasarım koşullarını birbirine ilişkilendiren küçük tasarım görevlerini yerine getirmek üzere degiştirilip ayarlanabilen seri özelleştirilmiş ilişki sıralarıdır. Tasarımcı eylemleri, koşulları bir sıra ile ilişkilendirir ve soyut, değiştirilebilir, ve yeniden kullanılabilir bir şekilde seri özelleştirilmişlerdir. Bu çalışmada, ilişki sıraları Rhino Grasshopper tanımları içine yazılmıştır. Bu seri özelleştirilmiş ilişkiler değiştirilip ayarlanabilir oldukları için, tasarımcıları, kendi tanımladıkları tasarım problemlerinin sezgisel ve bireysel ihtiyaçlarını karşılayan modellleri geliştirebilir kılmak için çözüm olarak sunulmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The starting motivation of this study is to develop an intuitively strong approach to addressing architectural design problems through computational models. Within the scope of the thesis, the complexity of an architectural design problem is modeled computationally by translating the design reasoning into parameters, constraints and the relations between these. Such a model can easily become deterministic and defy its purpose, if it is customized with pre-defined and unchangeable relations between the constraints.This study acknowledges that the relations between design constraints are bound to change in architectural design problems, as exemplified in the graduation project of the author. As such, any computational design model should enable designers to modify the relations between constraints. The model should be open for modifications by the designer.The findings of the research and the architectural design experiments in the showcase project suggest that this is possible if mass customized sequences of abstract, modifiable and reusable relations link the design constraints with each other in the model. Within the scope of this thesis, the designer actions are mass-customized sequences of relations that may be modified to fit the small design tasks of relating specific design constraints. They relate the constraints in sequence, and are mass customized in an abstract, modifiable and reusable manner. Within this study, they are encoded in Rhino Grasshopper definitions. As these mass customized relations are modifiable, they are seen as a remedy for enabling the designers to build models that meet individual and intuitive needs of the design problems that designers define.