Adaptability of generative algorithms: A means to sustaining the dynamic design processes
Türetken algoritmalarda uyarlanabilirlik: Dinamik tasarım süreçlerinin sürdürülmesinde etkili bir araç olarak kullanımı
  1. Tez No: 285718
  2. Yazar: EKİN DAMDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ÖZKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, uyarlanabilir türetken sistemlerin, problem tanımlarının değişen çevre koşulları ve mimari mekanın dönüşen ihtiyaçlarına göre değiştiği dinamik tasarım problemlerinde uygulanması üzerine yoğunlaşan bir araştırmadır. Bu tez, tasarım sürecinin dinamik olup olmadığını tartışmak yerine dinamik tasarım probleminin değişen problem tanımlarının uyarlanabilir türetken sistem kullanımıyla sürdürülebilir olmasını araştırır. Tez, bu tür algoritmaların türetilen tasarım ürünlerinin tekrar dönüştürülmesi konusundaki yeterliliklerini inceler ve kendi strüktürünü karmaşık tasarım süreçlerinin dinamik sınırlayıcılığına uygun olarak uyarlayabilen ve dönüştürebilen bir türetken sistem geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an investigation focusing on the adaptability of generative systems in a dynamic design problem, where the problem definition changes according to the changing conditions of the environment and transforming needs of the architectural space. This thesis, instead of discussing the dynamicity of the design processes, investigates the use of an adaptable generative system in a case-specific dynamic design problem to sustain its changing problem definitions. The research mainly looks into the potentials of generative systems in terms of adaptability and develops a generative system that is able to transform its structure in accordance with the dynamic constraints of a complex design process.