The effects of computer-based interactive conceptual change texts on 11th grade students' understanding of electrochemistry concepts and attitude toward chemistry
Bilgisayar destekli etkileşimli kavramsal değişim metinlerinin 11. sınıf öğrencilerin elektrokimya kavramlarını anlamasına ve kimyaya karşı tutumlarına etkisi
- Tez No: 285723
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı Bilgisayar Destekli Etkileşimli Kavramsal Değişim Metinleri (BDEKDM) ile birlikte verilen kavramsal değişim yaklaşımına dayalı öğretim yönteminin 11. sınıf öğrencilerin elektrokimya kavramlarını anlamasına ve kimyaya karşı tutumlarına etkisini incelemektir. Bu çalışma Mayıs 2009'da Ankara'daki bir anadolu lisesinin iki fen sınıfına kayıtlı olan 66 öğrenci ile yapılmıştır. Yarı deneysel bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Sınıflar grup olarak atanmıştır; bir sınıf kontrol grubu, diğeri ise deney grubu olarak. Kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemi ile ders anlatılırken deney grubuna BDEKDM ile birlikte verilen kavramsal değişim yaklaşımına dayalı öğretim yöntemi ile ders anlatılmıştır.Öğrencilerin elektrokimya ile ilgili kavramları hakkında bilgi toplamak için Elektrokimya Kavram Testi (EKT) uygulamadan önce ve sonra verilmiş, kimyaya karşı tutum hakkında bilgi toplamak için uygulama sonunda Kimyaya Karşı Tutum Ölçeği (KKTÖ) kullanılmıştır. Muhtemel ortak değişkenleri belirlemek için uygulamadan sonra Bilimsel Süreç Becerisi Testi (BSBT) kullanılmıştır.Elde edilen veriler iki yönlü ortak değişkenli varyans analizi (ANCOVA) ve iki yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. BSBT ortak değişken olarak alınarak EKT fark skorları ANCOVA ile analiz edilmiş ve sonuçlar deneysel grubun anlamlı bir şekilde daha iyi bir kavram anlayışı geliştirdiğini göstermiştir. Yine sonuçlar göstermiştir ki, erkekler ve kızlar arasında anlamlı fark ve yöntem ile cinsiyet arasında anlamlı etkileşim bulunamamıştır. KKTÖ'nin analizi, deneysel grubun kimyaya karşı daha olumlu bir tutum geliştirdiğini göstermiştir. Ancak kimyaya karşı tutum bakımından erkek ve kızlar arasında anlamlı bir fark ve yöntem ile cinsiyet arasında anlamlı bir etkileşim bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the effect of conceptual change oriented instruction accompanied by computer-based interactive conceptual change text (CBICCT) on 11th grade students understanding of electrochemistry and attitude toward chemistry. The study was conducted in an anatolian high school in Ankara with two science classes with 66 students in May 2009. A quasi experimental design was used. The classes was assigned to groups; one as control group and the other as experimental group. While control group was given traditional instruction, experimental group was given conceptual change oriented instruction accompanied by CBICCT.Electrochemistry Concept Test (ECT) was administered before and after treatment and Attitude Toward Chemistry Scale (ATCS) was administered after treatment to collect data about students? concepts about electrochemistry and attitude toward chemistry, respectively. To investigate possible covariates, Science Process Skills Test (SPST) was administered after treatment.The collected data were analyzed with two way analysis of covariance (ANCOVA) and two way analysis of variance (ANOVA). Gain scores of ECT was analyzed with two way ANCOVA when SPST scores controlled as covariate and the results showed that the experimental group developed significantly better understanding of concepts than control group. The results also showed that no mean difference between males and females, and no interaction effect between instruction method and gender were found. The analysis of ATCS showed that experimental group developed significantly more positive attitude toward chemistry than control group. However, no significant difference between males and females, and no significant interaction between method and gender in terms of attitude toward chemistry were found.