Teaching practices enhancing students' affective characteristics related to physics
Öğrencilerin fizikle ilgili duyuşsal özelliklerini arttıran öğretim uygulamaları
- Tez No: 285724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu çalışmanın amacı öğrencilerin fizik derslerindeki duyuşsal özelliklerini etkileyen duyuşsal öğretim pratiklerini (güdüleme stratejileri) belirlemektir. Duyuşsal özellikler tutum ve motivasyondan oluşmaktadır. Bu amaçla nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Dikkat çekme, ilişkilendirme, güven ve tatmin kategorilerinden oluşan Keller'in ARCS modeli, iletişim kategorisi eklenerek geliştirilmiştir. Bu kategorileri içeren Duyuşsal Öğretim Pratikleri Anketi, Ankara ilindeki 1138 öğrenciye ve 31 fizik öğretmenine uygulanmıştır. Ayrıca, öğrencilerin duyuşsal karakteristikleri ve fizik öğretmenleri tarafından kullanılan duyuşsal öğretim pratikleri arasındaki ilişkiyi belirleyebilmek için Duyuşsal Özellikler Anketi de öğrencilere uygulanmıştır.Farklı türdeki okullarda çalışan ve duyuşsal öğretim pratiklerini sıklıkla kullanan dört fizik öğretmeni, nicel safhanın sonuçlarına göre nitel safha için seçilmiştir. Nitel safhada, bu öğretmenlerin öğrencilerinin duyuşsal özelliklerini geliştirmek amacıyla kullandıkları öğretim pratiklerini belirlemek için gözlemler yapılmıştır. Ayrıca bu gözlemleri desteklemek için öğretmen ve öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır.Nicel veriler betimleyici istatistiklerle analiz edilirken nitel veriler karşılaştırmalı durum analiziyle değerlendirilmiştir. Bulgular öğretmenlerin fizik derlerinde kullandıkları duyuşsal öğretim pratikleri ile öğrencilerin fizikle ilgili duyuşsal özellikleri arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, anlamaya yardımcı olan öğretim pratikleriyle öğrencilere model (örnek) olmak öğrencilerin duyuşsal özelliklerini etkileyen öğretim pratikleridir. Öte yandan, öğrencilere somut materyaller sağlamak, sorular yöneltmek, öğretilenleri kolaydan zora doğru düzenlemek, öğrencilerin başarılarını onların çabalarına atfetmek, konuyu öğrencilerin deneyimleri ile ilişkilendirmek, öğrencilerden ne beklendiğini açıkça belirtmek, dönüt vermek, olumlu çıktıları kullanmak ve öğrencilere yeterli zaman vermek etkili öğretim pratikleri arasında yer almaktadır. Yine açık, anlaşılır, akıcı bir dil kullanmak; işinden keyif almak; kendine güvenmek; öğrencilerine önem vermek ve öğrenme için uygun bir ortam sağlamak öğrencilerin duyuşsal özelliklerini etkilemede önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to provide insight about affective teaching practices that influence students? affective characteristics in physics lessons using mixed methodology. Affective characteristics consisted of attitudes and motivation. For this purpose Keller?s ARCS (attention, relevance, confidence, satisfaction) model was revised by adding Communication category. The Affective Teaching Practices Questionnaire, including these categories, was administered to 1,138 students and 31 physics teachers in Ankara. Moreover, the Affective Characteristics Questionnaire was administered to students to find out the relationship between students? affective characteristics and their perceptions about the teaching practices used by teachers.Four physics teachers, who were performing teaching practices frequently, were purposefully selected according to results of quantitative phase. In qualitative phase, observations were conducted in these teachers? classrooms to find out teaching practices used to enhance affective characteristics and their effects. Besides, interviews were conducted to support observations.The quantitative data were analyzed by descriptive statistics, while qualitative data were analyzed by cross case analysis. Results revealed that affective teaching practices are related to students? affective characteristics. Assisting comprehension and providing role models to students are effective for enhancing affective characteristics. Similarly, providing students concrete materials; arousing their inquiry; organizing what is taught from simple to difficult; attributing success to effort; relating topic to students? experience; stating clearly what is expected of students; providing feedback; using positive outcomes; giving enough time to students; using clear, understandable, fluent language in lessons; caring about teaching; being self-confident; caring about students; and providing an atmosphere suitable for learning are also effective.