Yunan İç Savaşı'nın Türk basınına yansıması (1946-1949)
Greek civil war and its reclection in Turkish press (1946-1949)
  1. Tez No: 285768
  2. Yazar: İLHAN SAYICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. CEVAHİR KAYAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
II.Dünya Savaşında Yunanistan, İtalyan ve Alman işgalleri nedeniyle korkunç bir yıkıma uğramıştır. İşgal karşısında farklı siyasi görüşlere sahip direniş güçleri oluşmuş ve bu direniş unsurları Yunanistan'ın savunulması konusunda büyük bir mücadele vermişlerdir. Ortak düşmana karşı girişilen mücadele, farklı siyasi unsurların başlangıçta dayanışmasını sağlamıştır. Savaşın sonlarına doğru bu dayanışma bitmiş ve direniş güçlerinin birbirleri arasındaki çatışmalar başlamıştır.II.Dünya Savaşı sonrasında Yunanistan'da demokratik seçimler ve arkasından savaş sırasında ülkesini terk ederek sürgüne giden Kral'ın, ülkesine geri dönmesi için bir halkoylaması yapılmıştır. Kral halkın büyük bir çoğunluğunun oyu ile Yunanistan'a geri dönmüştür. 1 Eylül 1946 olan bu tarihten 1949 yılının sonuna kadar, genel olarak kralcılar ve komünistler olarak iki kutba ayrılan grupların kanlı bir mücadelesi yaşanmıştır. Yunan İç Savaşı olarak tarihe geçen bu çatışma, Yunanistan için büyük bir yıkıma sebep olmuştur. Yaklaşık üç yıl süren çatışma sonunda binlerce Yunan vatandaşı hayatını kaybetmiştir. İç Savaşın sonrasında Yunanistan'da siyasi hayat uzun bir süre düzene girememiştir.Yunanistan da yaşanan mücadelenin uluslararası boyutta etkileri ise Amerika- Sovyet çekişmesinde açıkça görülmüştür. İç savaşta, hükümet karşısında komünistlerin kazanmasını istemeyen Amerika , Truman doktrini ve Marshall yardımı ile birlikte komünizmle olan mücadelesini başlatmış ve Yunan hükümetine desteğini sunmuştur. Bu savaş II.Dünya Savaşı sonrası kurulan iki kutuplu dünya düzeninin de ilk kapışması olmuştur.II.Dünya Savaşı sonrası Sovyetlerle ilişkileri bozulan ve Batı dünyasına yaklaşmak isteyen Türkiye için, Yunanistan'da yaşanan savaş çok değer kazanmıştır. Türkiye, Sovyetler Birliğinin taleplerinin ve komünizmin yayılmasının engellenmesi açısından Yunan İç Savaşını önemsemiştir.Türk kamuoyu , dönemin önemli gazeteleri ile 1946-49 arasında yaşanan iç savaşı çok yakından günü gününe takip etmiştir. Her iki ülkenin siyasi liderleri, iç savaş süresince birbirlerine olumlu mesajlar vermişlerdir. Türkiye, tarihin bu döneminde, komşusu Yunanistan ile iyi ilişkiler kurmuştur.
Özet (Çeviri)
In Second World War, Greece was destroyed terribly by Italian and German occupations. Resistance forces agaist the occupations were composed of different political views and They showed big fight in the defence of Greece. The struggle against the common enemy initially caused solidarity among the different political groups. The solidariy came to an end towards the end of the war and then clashes between different resistance forces began.Democratic election was held in Greece after Second World War. Later, a referendum was held for the return of the king who left his contry and went to exile during the war. King returned Greece by the vote of a majority of his people. From this date 1 September 1946 until the end of 1949, there had been bloddy combats among the supporters of the king and the communists. These combats, known as the Greek Civil War, caused a big disaster for Greece. Thousands of Greek citizens lost their lives due to these combats that took approximately 3 years. After the Civil War the political life in Greece had not been regular for a long time periodThe international effects of Greek Civil War were so evident in the conflicts between USA and Soviet Union. USA did not want the communists win against the Greek Government. Therefore initiated its war against commnism with the help of Truman Doctrine and Marshall Aid. This war was the first snatch of the bipolar world established after the Second World War.The relationship of Turkey and Soviet Union got worse after the Second World War and Turkey wanted to take place in West world. Therefore the Greek Civil War became so important for Turkey. Turkish Press followed the Greek Civil War very closely and thorougly between 1946 and 1949. Both the country?s political leaders gave positive messages to each other during the civil war. Turkey had good relations with its neighbour Greece during this period.