Growth of capitalism: How does innovation reinforce capitalism in the growth of its authority?
Kapitalizmin büyümesi: İnnovasyon kapitalist otoriteyi nasıl destekler?
- Tez No: 285781
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Felsefe, Economics, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezin asıl amacı inovasyonun kapitalizmin insani dünya üzerindeki egemenliğini başarması için kapitalist üretimde nasıl bir rolü olduğunu tartışmaktır. Özgürlük fikri, özgürlük arayışında insanın insanla karşı karşıya gelmesi nedeniyle siyasetin bir nedeni olarak ele alınmıştır. İşlem inovasyonları, kitleleri işyeri dışında üretkenlikten mahrum kılan üretimin kârlılığını arttırma yöntemleri olarak kabul edilirken ürün inovasyonları kapitalizmin insanı pasifleştirerek insan ve insanın istekleri arasındaki ilişkiye daha fazla müdahalesiyle sonuçlanan tüketimin kârlılığını arttırma işi olarak ele alınmıştır. Bu nedenle kapitalizm büyümesine devam ettikçe toplumdaki otoritesini insan ve eşya arasında daha çok bir aracı haline gelerek geliştirir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to discuss the role of innovation in the capitalist mode of production so as to achieve the domination of capitalism in the human world by capitalizing it. The idea of freedom is handled as a reason for politics when one confronts another in this quest. Process innovations are accepted as methods of improving the profitability of production which deprives dispossessed masses from their productive power outside the workplace while product innovation is claimed to be the process of improving profitability of consumption which results in increased intervention of capitalism in the relation between the human being and his wants through pacification. Thus, as capitalism continues growing, it becomes more a mediator between the human being and materials, which gives it more authority in society.