Anadolu'nun ahşap sütunlu camileri Moğol egemenliği altında cami ve devlet inşası
The wooden hypostyle mosques of anatolia mosque- and state-building under Mongol suzerainty
- Tez No: 285780
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZAY PEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu tezde yedinci/onüçüncü yüzyılın ikinci yarısında Anadolu'da inşa edilmiş beş ahşap sütunlu camii incelenmektedir. Bunlar Konya Sahip Ata Cami (656/1258); Afyon Ulu Cami (671/1272); Sivrihisar Ulu Cami (673/1274-75); Ankara Ahi Şerefettin Cami (689/1289-90) ve Beyşehir Eşrefoğlu Cami'dir (696-698/1296-99). Bu tez temel olarak 641/1243'teki istiladan sonra geçerli olan Moğol egemenliğinin nasıl yeni bir ahşap yapı tipinin ortaya çıkmasına ve yaygınlaşmasına sebep olduğunu açıklar. Bu çalışma, ahşabın cami yapımındaki yerine, istiladan sonra İslam'daki krize, Selçuk hamiliğinin kültürel parametrelerine ve Moğol egemenliğinin karakterine özellikle vurgu yaparak bu tipi ortaya çıkaran koşulları anlamak için kültürel üretim biçimi analizini kullanır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines five wooden hypostyle mosques built in Anatolia during the second half of the seventh/thirteenth century: the Sahip Ata Cami in Konya (656/1258); the Ulu Camis of Afyon (671/1272) and Sivrihisar (673/1274-75); the Ahi Şerefettin Cami in Ankara (689/1289-90); and the Eşrefoğlu Cami in Beyşehir (696-698/1296-99). It aims primarily to explain how the condition of suzerainty prevailing after the Mongol Conquest in 641/1243 lead to the introduction of a new, wooden type of construction and caused it to proliferate. The dissertation employs a cultural-mode-of-production analysis to understand the circumstances of the type?s introduction, with special emphasis on the place of wood in Islamic sacred building, the crisis of Islam after the Conquest, the cultural parameters of Seljuk patronage and the character of Mongol suzerainty.