Metabolik sendromlu hastalarda visfatin düzeyi
The visfatin level in the patients with metabolic syndrome
- Tez No: 285782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Visfatin insülin duyarlılığı üzerine etkisi olan yeni bir adiponektindir. Bu çalışmadaki amacımız metabolik sendromlu hasta populasyonumuzda serum visfatin düzeyleri ile metabolik sendrom komponentleri arasındaki olası ilişkiyi araştırmaktı.Bulgular: Dahiliye ve endokrinoloji polikliniğimize başvuran yaşları 20-57 arasında değişen, 85 metabolik sendromlu (11 erkek, 69 kadın) hasta ile 35 kişiden oluşan kontrol grubu (15 erkek, 20 kadın) toplam 115 kişi çalışmaya dâhil edildi. Metabolik sendrom tanılı hastaların yaş ortalaması 39,6(±9), kontrol grubunun ise 31,2 (±9,4) idi. Serum parametrelerine bakıldığında da insülin düzeyleri, tokluk kan şekeri, HbA1c ve hsCRP düzeyleri istatiksel anlamlı olarak daha yüksekti. Serum Visfatin düzeylerinde ise her iki grup arasında anlamlı fark bulunamadı. HsCRP düzeyleri insülin direnci olan grupta (9,6 mg/L) olmayan gruba göre (4,6mg/L) istatiksel anlamlı olarak daha yüksekti. Metabolik sendromlu grupta toplam 55 hastada, sağlıklı grupta ise 5 hastada hepatosteatoz saptandı.Sonuç: Metabolik sendromlu hastalarda visfatin düzeylerinde literatürdeki çoğu çalışma ile benzer olarak bizim çalışmamızda da kontrol grubuna benzer bulundu. Bu nedenle visfatinin metabolik hastalıkların patogenezinde sorumlu olabilecek bir belirleyici gibi davranmadığı ve enflamatuar durumlada ilişkili olmadığı görüşünü destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Visfatin is a new member of adiponectin family which has effect on insulin sensitivity. The aim of this study was, investigate the possible relationship between serum visfatin levels and the metabolic syndrome components in metabolic syndrome population.Results: The study had been done in the internal medicine and endocrinology outpatient clinic. Ages were between the 20-57. Eighty metabolic syndrome (11 males, 69 females) and 35 healty control (15 males, 20 females) were included in the study with a total of 115 patients. The mean age of the patients with metabolic syndrome, 39,6 (± 9), and the control group were 31,2 (± 9.4). When we compare the parameters in serum, insulin levels, fasting blood glucose, HbA1c, and hsCRP levels were statistically significantly higher in the metabolic syndrome group. Serum visfatin levels did not differ significantly between the two groups. HsCRP levels in the insulin resistance group were 9,6 mg / L and the control group were 4,6 mg / L which was significantly higher.55 metabolic syndrome patient and 5 of control group had hepapatosteatosis.Conclusion: Visfatin levels didn?t significantly differ in metabolic syndrome to the controls in our study like the most studies were published in the literature. Therefore, visfatin should not responsible for the pathogenesis of metabolic diseases also didn?t have relationship between the visfatin and inflammatory conditions.