Modern Lübnan'da Maruniler ve çatışma
Maronite and conflict in contemporary Lebanon
  1. Tez No: 285821
  2. Yazar: YASİN ATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİR SALHA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 556
Özet
Mezhepçi toplumsal yaşamı ve eşsiz tarihsel deneyimleriyle dikkate şayan bir ülke olanLübnan, kimlik ve çatışma arasındaki karşılıklı ilişkiyi tüm boyutlarıyla ele almak içinaraştırmacılara elverişli bir zemin sağlamaktadır. Lübnan, modern tarihi boyuncamüzmin ve sürekli çatışmalara maruz kaldı. Özellikle bağımsızlığını elde ettiği 1943'tenberi konfesyonel ilkelere dayalı olan Lübnan'ın siyasal sistemi, 1958 Krizi ve 1975 İçSavaşı gibi bir dizi çatışmayla yüzleşmek zorunda kaldı. Aşırı derecede şiddet ve anarşiiçeren bu çatışmalarda en önemli rolü oynayan mezhepsel grup hiç şüphesizM?r?n?lerdi.Lübnan'da en önemli Hıristiyan mezhep olan M?r?n?ler, Cebel Lübnan (LübnanDağı)'ın yüzyıllardır kendilerinin anavatanı olduğuna inanmaktadır. Bu inanç, M?r?n?sivil ve dini seçkinler arasında ortak bir geçmiş ve soy arayışıyla birlikte 19. yy'danitibaren bir M?r?n? milliyetçiliği veya Lübnan Hıristiyan milliyetçiliği fikrinin ortayaçıkmasına yol açtı. M?r?n?lere göre onlar ayırt edici etnik özelliklere, münferit bir dineve uzun bir tarihe sahip bir toplumdu. Fransa, Grand Liban (Büyük Lübnan)'ıkurduğunda M?r?n?lerin hayalleri gerçekleşti ve onlar yeni Lübnan'ın siyasi veekonomik sisteminde ayrıcalıklı bir mezhep haline geldi. Bu ayrıcalıklı statüden dolayıM?r?n?ler modern Lübnan'daki tüm siyasi ve toplumsal mücadelelere ve çatışmalaramüdahil oldu. Bu çalışma modern Lübnan'daki çatışmalarda M?r?n?lerin rolüneodaklanmakta ve kimlik ve çatışma arasındaki karşılıklı ilişki tüm boyutlarıyla elealınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lebanon is such a remarkable country having sectarian social life and unique historicalexperiences that it provides for a favorable basis for researchers to discuss correlationbetween identity and conflict in detail. Lebanon has been engulfed in protracted andcontinuous conflicts throughout its contemporary history. Especially since it gainedindependence in 1943, Lebanese political system based on confessional principle had toface a couple of conflicts such as 1958 Crisis and 1975 Civil War. In these crisisinvolved extremely violence and anarchy the major religious sect playing the mostconsiderable was doubtlessly the Maronites.The Maronites, a major Christian sect in Lebanon, believe that Jabal Lubn?n (MountLebanon) has been their motherland for many centuries. This belief has led to seekingsof common past and common ancestor among Maronite secular and religious elit, inaddition to emerge idea of Maronites nationalism or Lebanese Christian nationalismsince begining of 19. Century. According to the Maronites, they are a society havingdistinctive ethnical characteristics, an unique religion and deep-rooted history. WhenFrance established Grand Liban (Great Lebanon), the Maronites? dreams were fulfilledand they became privileged sect in politics and economic system of new Lebanon.Because of this privileged status, the Maronites got involved in all political and socialstruggles and conflicts of contemporary Lebanon. This thesis focus on role of theMaronites in conflicts of contemporary Lebanon and discuss correlation between identyand conflict in detail.