Türkiye'de basılı reklamlarda kadın imgesinin cinsel çekicilik unsuru olarak kullanılmasının marka hatırlanabilirliği üzerindeki etkisı
The effects of the use of female body as a sexual appeal object in print-ads on brand recall in Turkey
- Tez No: 285848
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KIRCOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İçerisinde bulunduğunuz teknoloji toplumu ve iletişim çağında reklamlar ve reklamcılık gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Tüketiciler gün içerisinde yüzlerce defa reklamlara maruz kalmaktadırlar ve hangi reklamların daha iyi algılanacağı ve hatırlanacağı o reklamın başarısını doğrudan etkilemektedir. Nasıl ki reklam verenler kendi ürünlerini satmak için rekabet ediyorlarsa, reklamlar da daha etkin olabilmek için kendi içlerinde rekabet etmektedirler. Cinsellik, reklam etkinliğini arttırmak amacı ile sıklıkla kullanılan bir tekniktir. Bu tekniğin en sık kullanılan şekli ise kadın bedeninin cinsel çekicilik unsuru olarak sergilenmesidir.İnsan doğası gereği cinsellik odaklı bir varlıktır fakat toplumsal kurallar cinselliğin bastırılmasına yol açmaktadır. Her ne kadar bastırılmaya çalışılsa da cinsellik daima dikkat çekici olmaktadır. Bunun farkında olan reklamcılar ise cinselliği reklamlarında kullanmaktadırlar. Kadın bedeninin cinsel çekicilik unsuru olarak sergilenmesi, birçok tartışma sebep olmuş olmasına karşın halen sıklıkla kullanılmaktadır. Bu da göstermektedir ki her ne kadar aksi görüşler olsa da cinsellik reklam etkinliğini arttırmaktadır.Bu çalışma basılı reklamlarda kadın bedeninin cinsel çekicilik unsuru olarak kullanılmasının marka hatırlanabilirliği üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Geçmiş çalışmalar çoğunlukla cinselliğin dikkat çekiciliği arttırdığını fakat marka hatırlanabilirliğini düşürdüğünü ortaya koymuştur. Bu konu literatürde sıklıkla incelenmiş bir konu olmasına rağmen henüz bir fikir birliği sağlanamamıştır. Yapılan literatür taraması sonucunda Türkiye'de bu konu ile ilgili yapılmış olan herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma Türkiye'de cinselliğin reklamlarda kullanımının marka hatırlanabilirliğine etkisi üzerine gerçekleştirilen ilk kantitatif çalışma olma özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Advertisements and advertising become more of an issue day by day in the society and the communication era we live in. Consumers are exposed to hundreds of advertisements per day and those which are most perceived and remembered directly affects the achievement of the advertisement. Just as advertisers compete to sell their products, the advertisements compete among themselves to be more effective. The use of sexuality is a common technique to increase the effectiveness of the advertisement. The most common method of this technique is to display the female body as the sexual appeal object.Humans are sexually driven creatures; however, social laws lead to the suppression of sexuality. No matter how badly it is suppressed, sexuality is always striking. The advertisers, who are aware of this fact, make use of sexuality in their advertisements. Though the display of the female body as the sexual appeal object has caused many arguments, it is widely used. This shows the fact that although there are many different views on the subject; the use of sexuality increases the efficiency of the advertisement.This study aims to investigate the effects of the use of female body as a sexual appeal object in print-ads on brand recall. Most of the previous studies set forth that the use of sexuality increases attraction, yet decreases the brand recall. Though it has been studied widely, no definite consensus has been made on the subject so far. The results of the literature surveys show that no such study on the subject has been carried out in Turkey. This study is the first quantitative study on the effect of the use of sexuality on the brand recall in Turkey.