İnşaat projelerinde risk yönetimi: İnşaat sektörüne ait bir uygulama
Risk management on construction projects : An application from the construction industry
  1. Tez No: 285847
  2. Yazar: NADİN YOSMAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA DENİZ GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ülkemizde inşaat sektörü hızla gelişme göstermektedir. İnşaat kapsamına yol, limanbaraj, köprü, fabrika binası, konut inşaatı gibi yapıların inşaatı ile bakım ve onarımçalışmaları girer. Ülkemiz ekonomisinin sanayiye dönmesiyle birlikte fabrika ve konutinşaatlarında artış yaşanmaktadır.Bu çalışmanın amacı proje yönetiminden başlayarak risk yönetimini ele almak veinşaat projelerinde risk yönetiminin önemini vurgulamaktır. Proje planlamasıyapılırken, henüz ülkemizde yeni uygulanmaya başlanan risk yönetimi konusu dikkatealınmamaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de gerçekleştirilen büyük bir inşaat projeleriniyapan firmalar ele alınarak projelerde karşılarına çıkan aktiviteler incelenmiştir. Birinşaat projesinde gerçekleşebilecek riskler, araştırılan makalelerden yola çıkılarakbelirlenmiştir. Daha sonra her bir aktivite tek tek ele alınarak aktivitedekarşılaşılabilecek riskler belirlenmiştir. Bu risklerin aktivitelerde gerçekleşme olasılıkdeğerleri tanımlandıktan sonra bu aktivitenin projeye olan etkisi, dolayısıyla da riskinönceliği belirlenmiştir.Proje yönetici açısından riskin etkilerini azaltabilmek önemlidir. Risklerin etkilerininazaltılmasında, üst yönetimin proje yöneticisinin ve proje takımının yetkileridoğrultusunda sorumlulukları vardır. Bu çalışma, inşaat projelerinin sadeceplanlanması değil, olası risklerinin de dikkate alınarak her aşamada değerlendirilmesive gerekli önlemlerin zamanında alınmasına dikkat çekecek, bundan sonrayapılacak çalışmalar için de yön gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
The construction industry is developing rapidly in our country. Constructionindustry involves installation of the structures such as roads, ports, damns, bridges,factories and residential buildings as well as their concerning maintenance and repairworks. In parallel to transformation of our country?s economy in favor of industry,construction of factory and residential buildings have increased significantly.The aim of this study is to evaluate risk management and to highlight its importance inthe applications of construction projects prioritizing the project management. The riskmanagement which has been applied recently in our country is not yet consideredduring the project planning phase. In this study, a major construction firms in Turkeyhas been investigated and its activities of work have been studied. The possible riskswhich might be associated with a construction project have been investigated on thebasis of articles studied earlier. Then, each activity has individually been analyzed andpossible risks for the subject activities have been determined. After having specified theprobability values of for the activities, impact of that activities on project,consequently the priority of the risk have been assessed.In view of the Project Manager it is important reducing the impacts of the risks. Inreducing the impacts of the risks, top management, project manager and project teambear responsibility in accordance with their authorization set out. Drawing attention tothe fact that not only the planning phase but also all possible risks should be assessed inevery stage of the project and necessary precautions should be taken on time, thisstudy will be accepted as an indicator for future studies.