Arthur Miller'in oyunlarında Amerikan rüyasının çöküşü
Failure of American dream in Arthur Miller's plays
  1. Tez No: 285858
  2. Yazar: FATMA ZEHRA AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. HİVREN DEMİR ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, Amerikan rüyasının başarısızlığını, Arthur Miller'ın oyunlarına yansıdığı biçimiyle tasvir etmektir. Bu rüyayı çekici kılan insanlara verdiği vaatlerdir. Tarih boyunca Amerika Birleşik Devletleri, vatandaşlarına ekonomik, toplumsal ve politik refah sağlayan bir ülke olarak kabül edilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan insanlar çok çalışarak ve elde ettikleri fırsatları değerlendirerek ekonomik, sosyolojik ve politik olarak yüksek hayat standartlarına ulaşabilir. Bu rüyanın gerçekliği her ne kadar daha çetrefelli olsa da beklentiler ve ümitler dünyanın her yerinden insanları bu rüyaya çekmiştir. Ne var ki, bu rüyanın peşinden koşan birçok kişi onun sahte yüzü ile karşılaşmıştır. Ekonomik olarak kapitalist sistemde yok olmuşlar, sosyolojik olarak kimliklerini kaybetmişler ve politik olarak düşünce ve konuşma özgürlüğünün yok oluşuna tanıklık etmişlerdir. Amerikan rüyasının çöküşünü eleştiren ve tasvir eden birçok tarihçi ve yazar vardır. Arthur Miller da Amerikan rüyasının çöküşünü şiddetle savunan ve oyunlarında vurgulayan bir yazardır. Bu tezin temel amacı, Arthur Miller'ın oyunlarında Amerikan rüyasının çöküşünün izini sürmektir Her ne kadar sorunun ekonomik, toplumsal ve politik boyutları birbirlerinden ayrılamaz olsa da bu tez, Satıcının Ölümü'nde Amerikan rüyasının ekonomik çöküşüne, Cadı Kazanı'nda Amerikan rüyasının politik çöküşüne, Köprüden Görünüş oyununda ise Amerikan rüyasının toplumsal çöküşüne odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to portray the failure of the American dream as represented in Arthur Miller?s plays. The promises of the American dream render it attractive for many people. Throughout history, the United States has been conceived as a country that provides economic, social and political welfare to all her citizens. Accordingly, people living in the United States would reach high economic, social and political standards by working hard and making use of proper opportunities. While the reality of that dream is far more complicated, expectations and hopes have attracted immigrants from all over the world. However, people who chase after this dream mostly witnessed its illusory side. Economically they have perished in the capitalist system; socially they have lost their identity; and politically they have witnessed the lack of freedom of opinion and speech. For that reason, the failure of the American dream has been criticized and discussed by many historians and writers. Arthur Miller is one of the passionate advocates who depicts the failure of the American dream in his plays. This thesis attempts to trace Arthur Miller?s engagement with the American dream in his plays, Death of a Salesman, The Crucible, and A View from the Bridge. Although economic, political and social dimensions of the problem are necessarily intermingled, the thesis will concentrate on the economic dimension in Death of a Salesman, political dimension in The Crucible, and social dimension in A View from the Bridge.