İş yerinde yıldırma (mobbing) ve örnek bir çalışma
Workplace bullying (mobbing) and a sample study
- Tez No: 285859
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ KANTUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İş hayatında psikolojik yıldırma (mobbing), bir kişiye veya bir gruba yönelik düşmancatutumları ve davranışları içeren, her türlü yıldırma, sindirme, bastırma ve dışlama sürecişeklinde ele alınmaktadır. İş hayatının aktif çalışanlarını, pasif çalışanlara dönüştürmeyiveya onları yok etmeyi amaçlayan genellikle soyut fakat bazen somut bir saldırıbiçimidir. Duygusal saldırı olarak da nitelendirilebilen mobbing, saldırıya hedef olan kişiüzerinde psikolojik bir baskı yaratarak, onun çalışan kimliğini düzenli, sürekli ve ısrarcısaldırılarla ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.Bu çalışmada öncelikle çalışmanın amacı ve kapsamı, çalışmanın yöntemi ve kısıtlarınayer verilmiştir.İkinci bölümde, psikolojık yıldırma kavramının tanımı yapılarak, mobbing terminolojıkolarak açıklanmıstır.Üçüncü bölümde, psikolojik yıldırma( mobbing) süreci ve etkileri incelenerek, psikolojikyıldırmanın(mobbing) aşamaları ve gelişimi anlatılmıştır.Dördüncü bölümde, psikolojık yıldırmanın ( mobbing) ailelere, örgüte, toplum ve ülkeekonomisine olan etkileri anlatılarak başa çıkma yolları incelenmiştir. Konu ile ilgiliTürkiye'de ve Avrupa'da alınmış mahkeme kararları incelenmiştir.Beşinci bölumde, iş yerinde psikolojik yıldırma( mobbing) üzerine bir araştırma yeralmaktadır. Araştırmanın amacı ve bulgulara yer verilmiştir. Ayrıca, mobbing ile ilgilibir kamu kuruluşundaki anket çalışması yer almaktadır. Yine, SPSS 16 programıkullanılarak konu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the business life, mobbing has been approached as all types of intimidation,suppression, depression and exclusion process towards a person or a group of persons. Itis generally abstract but sometimes tangible oppression manner which has been aimingto transform the active employees within the business life into passive ones or melt themaway. Also described as emotional oppression, mobbing, by creating psychologicalpressure over the person who has been targeted, has been intending to fade away theperson's identity as an employee with regular, continued and insisted oppressions .In this study, primarily, it has been mentioned about the aim, context, method andconstraints of the the dissertation.In the second section, mobbing has been terminogically explained by identifying thepsychological intimidation concept.In the third section, stages and progress of the psychological intimidation (mobbing)have been explained by analyzing the psychological intimidation (mobbing) process andits effects.In the forth section, it has been analyzed the ways to cope with mobbing and mentionedabout it?s importance and its place by explaining the effects over families, organization,society and country's economy. Moreover, the sentences regarding the subject in Turkeyand Europe have been analyzed.In the fifth section, there has been a research about the psychological intimidation(mobbing) in work place. There has been mentioned about the aim and findings of thisresearch. Additionally, there has been a survey study carried out in a public enterpriseabout mobbing. Besides, the subject has been analyzed by using the SPSS 16programme.