Grafik tasarım bağlamında kitap nesnesi ve nesne olarak kitap
Book object and the book as object in the context of graphic design
  1. Tez No: 285908
  2. Yazar: BURCU DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DİLEK BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tez çalışmasında amaçlanan, grafik tasarım bağlamında, kitap nesnesi ve nesne olarak kitap arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışma, kitabın tarihte benzersiz bir nesne olarak ortaya çıkışından, matbaa teknolojisi ile bir seri üretim nesnesine dönüşümüne; modern kitabın ?konvansiyonlarının? oluşması süreci ve günümüze değin farklı dönemlerde bunların yıkılması üzerine yapılmış denemeleri içerecek biçimde, geniş bir zaman aralığını kapsamaktadır. Çalışma çerçevesinde, bu zaman aralığı içerisinde kitap nesnesini oluşturan öğelerin her biri ve bu bileşenlerin oluşturduğu ?bütün?ün gösterdiği değişim/gelişim, nedenleri ile beraber özetlenerek anlatılmıştır. Kitap nesnesinden ve kitap nesnesi üzerinden konvansiyonel kitaptan; kitap ile okur arasındaki ilişkiden söz edilmiştir. Diğer yandan, farklı ortam ve bağlamlarda nesne olarak kitabın nasıl ortaya çıktığı, bu kitaplar ile teknolojinin ilişkisi, bu kitabın ?konvansiyonel? kitaba ve okuma eylemine müdahaleleri kısaca anlatılmıştır. Yeni medyanın kitap nesnesi üzerindeki var olan ve olası etkileri, çalışmanın sonuç bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to explore the relationship between 'book object' and the'book as object' in the context of graphic design. The work traces the position of the the book in history as a unique object, from its earliest origins as a handwritten manuscript through to its evolution as a mass-produced object with the advent of Gutenberg?s printing press, and follows the process of the creation of its `conventions? and the subsequent modern experiments to destroy these conventions. During this time period the evolution and progress of all the integral parts of the book and the book itself have been explained. The conventions of the book, and the relationship between the book and the reader, have also been explored. The appearance of 'the book as object' in different media and contexts, and the relationship of the 'book as object' with technology and the reader is explored. Both the existing and the possible future effects of the new media on the book are presented as the conclusion of this work.