Çağdaş takı sanatında porselen malzeme kullanımı
The use of porcelain material at the contemporary jewellry art
- Tez No: 285907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. LERZAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Porselen, endüstriyel ve teknik olanakların geliştiği çağımızda, uzun geçmişinin deneyimiyle hayatımızın bir çok alanında yerini alan; elbette ki sanat alanında da bu gelişmelerden faydalanılarak kullanılan bir malzemedir. Bu doğrultuda çağdaş takı sanatında da diğer malzemelerle birlikte porselen malzeme kullanımı da oldukça yaygınlaşmış ve yaygınlaşmaya devam etmektedir. Diğerleri arasından seçilen bu malzemenin konu ediliş biçimi giriş bölümünde anlatılmaktadır.?Çağdaş Takı Sanatında Porselen Malzeme Kullanımı? başlıklı bu tez çalışmasında ana konu olan `porselen takı' çerçevesinde bu kelimelerin yani porselenin ve takının tanımlanmalarıyla başlanmıştır. Ardından tarihsel gelişimlerine değinilerek çağdaş takı sanatında kullanılan malzemelerle ikinci bölüm sonlandırılmıştır.Porselen kullanımının fiziksel ve yüzeysel dekorlamalarla ortaya çıkan çeşitliliği konu edilmiş olan üçüncü bölümde seçilen çağdaş örneklerle porselenin, takı sanatındaki kullanımı üzerinde durulmuştur.Son bölümde ise porselenle takı üretimi yapan kurumlar, sanatçılar ve tasarımcılar incelenmiş ve porseleni kullanım şekilleri görsel olarak örneklenmiştir.
Özet (Çeviri)
At the age of developing industrial and technique possibilities, porcelain is a material which has a part in many fields of our life with its experience of long history, surely using as following up this developing at art fields. In this direction using of porcelein material with other materials at the art of contemporary jewellry, quite grown up and continue to grow up. The subject of choosing this material through others is explained at the introduction part.At the study of thesis that has a ?The Use of Porcelain Material At the Contemporary Jewellry Art? topic, in the frame of the main subject `porcelain jewellry?, with these words namely porcelain and jewellries definitions begin and after as refer to historical evolutions of them then with the material of contemporary jewellry art brings second part to the end.Using of porcelain variations that appears with physical and surface decorations subjects in the third part and the use of porcelain at the jewellry art gives point to with the choosen contemporary examples.At the last part the corporations, artists and designers who are producing jewellry, were researched and given examples of the use of porcelain forms as visual.