Distopya olgusunun 21. yüzyıl Türkiye'sindeki kitap kapaklarına grafik tasarım bağlamında yansımalarının incelenmesi
Analyzing the reflections of the phenomenon of Dystopia on the book covers in Turkey of the 21st century in the context of graphic design
  1. Tez No: 965377
  2. Yazar: İLKER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Edebiyatın geçmişten günümüze gelişim süreci göz önüne alındığında, toplumlar üzerindeki etkisinin zamanla arttığı ve daha büyük kitlelere eriştiği görülmektedir. Bu süreç, okurların okuma kültürlerini ve değerlendirme kriterlerini de çeşitlendirmektedir. Distopya ise bu çeşitliliğin kayda değer bir katmanını oluşturmaktadır. Özellikle kavramsal altyapısı, eleştirel yaklaşımı ve öngörüye bağlı kuvvetli argümanları sayesinde, kurgu edebiyatı alanında önemli bir okur kitlesine sahiptir. Böylesine kapsamlı bir edebi temanın görsel olarak yansıtılması ise kuşkusuz, grafik tasarımın ilkeli, kurallı ve estetik uygulamalarıyla mümkün olabilmektedir. Bu tez çalışmasında ise çeşitli kitapların içeriğinde yer alan distopya olgusuna ait olumsuz duyguların, kavramsal altyapıları ve grafik tasarım ilkeleri doğrultusunda kitap kapaklarına nasıl ve ne şekilde yansıtıldığının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Özellikle kapak tasarımlarının, edebi içerikleriyle örtüştüğüne ve aralarında anlamlı bir ilişki bulunduğuna dikkat çekilmektedir. Çalışmanın alanyazına ve bu alanda üretim yapanlar ile tasarımcılara kaynak olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Considering the development process of literature from past to present, it can be seen that its impact on societies has increased over time and has reached larger audiences. This process also diversifies readers' reading cultures and evaluation criteria whereas dystopia constitutes an essential layer of this diversity. With its conceptual infrastructure, critical approach, and strong arguments based on foresight, it has a significant audience in the literary domain of fiction. However, reflecting such a comprehensive literary theme visually can undoubtedly be done through the principled, rule-based, and aesthetic applications of graphic design. This thesis aims to reveal how and in which way the negative emotions associated with dystopia in various books are reflected on book covers in line with their conceptual infrastructures and graphic design principles. Attention is particularly drawn to the cover designs corresponding to literary content and the fact that there is a meaningful connection between them. It is thought that this study will serve as a resource for this literary domain and for those who are engaged in production within this area as well as the designers.