Hatay yöresi ipekli el dokumacılığı
Hatay region the silk hand weaving
  1. Tez No: 286002
  2. Yazar: ÖZLEM ERZURUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DİLEK ALPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Geçmişinde, birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay ili, kültür ve sanat bakımından adeta bir mozaik zenginliğine sahiptir. Tekstil Sanatları'nda da önemli bir geçmişi olan Hatay ilinde ipekli tekstil ürünlerinin dünü ve bu günü araştırılarak belgelenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde; Tekstil Sanatları açısından önemli olan noktalara değinilerek ipekçilik hakkında genel bilgi verilmiştir. İpek lifinin özellikleri, eldesi ve ipek tipleri konularına değinilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde; yörede çok eski tarihlere dayanan dokumacılık sanatına çok kısa değinildikten sonra, yöreye ipekçiliğin gelmesi ve yörede ipekli el dokumacılığının tarihi araştırılmıştır. Yapılan araştırmaya ışık tutacağı düşünüldüğünden mozaik zenginliği açısından dünya sıralamasında ikinci sırada olan ?Hatay Arkeoloji Müzesi?nde çalışma yapılmıştır. Müzede yapılan çalışmalar sırasında fotoğraflanan, İpekçiliğin yörede başlangıcı hakkında fikir verebilecek, yöre ve çevresine ait mozaik eserler incelenmiştir. Müze deposunda bulunan ipekli tekstil ürünleri kumaş yapıları bakımından incelenmiş, dijital lup görüntüleri de alınarak fotoğraflanmıştır. Ürünler envanter numaralarına göre fotoğrafları ve teknik bilgileri ile sıralanarak belgelenmiştir.Ayrıca günümüzde ipekçiliği devam ettiren aileler dışında geçmişte ipekçilik ve el dokumacılığı yapmış olan ailelerle bağlantı kurulup köy köy gezilerek röportajlar yapılmış ve eski kumaş örnekleri aranmıştır. İpekli dokumacılığın yöre giysilerindeki yerine değinilerek ikinci bölüm tamamlanmıştır.Üçüncü bölümde ise, ?Hatay Yöresi İpekli El Dokumacılığı?nın bugünkü durumu incelenmiştir. Saha çalışmalarında günümüzde de ipekçiliğe devam eden ailelerle görüşmeler yapılarak yörede dokunan kumaş örnekleri, teknik ve görsel analizleri ile belgelenerek tez çalışması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The province of Hatay which homed to many civilizations along its history has a wealth of mosaics in terms of culture and art. The past and present of silk textile manufactures have been documented by being researched in the province of Hatay that has an important past with Textile Art.In the first section of this work a general information about sericulture has been given focusing on important points about Textile Art.The properties and production of silk fiber and types of silk have been discussed.In the second section of this work, after a brief reference about weaving art which dates back to ancient times in the region, the arrival of sericulture to the region and the history of silk hand weaving in the region have been searched. A study has been carried out in `Hatay Archeological Museum?which is in the second place in the world ranking in terms of mosaic richness,as it was thought to shed light on the research.Mosaic places in and around the region,photographed during the studies in the museum and which are capable of giving an idea about the beginning of sericulture have been examined.The silk textile products in the museum store have been examined in terms of cloth content and they have been photographed being taken their digital loop images.The products have been documented being listed in order with their photos and technical information according to the inventory numbers.Also the families who dealt with sericulture and hand weaving in the past were contacted besides the families who still continue sericulture in the present, they were interviewed by visiting the villages and old cloth samples were sought. The second section has been completed by referring the place of silk weaving in the local clothes.In the third section of this work, the current situation of `Hatay Region The Silk Hand Weaving? has been examined. In the field studies, the families who still continue sericulture were interviewed,fabric samples weaved in the region have been documented with their technical and visual analysis and the thesis work has been completed.