Bartın yazmacılık sanatının Hatay yöresi ipekli dokumalarına uyarlanarak giysi tasarımında kullanılması
Adaptation of Bartın's art of hand painted kerchief (yazma) to woven of silk of Hatay region and use of it in garment designs
- Tez No: 73935
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Yaygın Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
ÖZET Yazma, fırça veya tahta kalıplar kullanılarak ya da serigrafi tekniği uygulanarak muhtelif boyalarla renklendirilip desenlendirilmiş kumaşlardır. Bu araştırmada Bartın yazmacılık sanatı renk, boya, desen, kompozisyon ve teknik özellikler açısından tanıtılmış, desenleri; Hatay ili Samandağı ve Harbiye'de dokunan yöresel ipekli dokumalarla birlikte tasarlanarak günümüz kadın giyimine uyarlanması esas alınmıştır. Birinci bölümde araştırmanın konusu, amacı, önemi, materyali, kapsam ve sınırlılıkları ele alınmıştır. İkinci bölümde araştırmanın planlaması ve yürütülmesine temel olan yöntem açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde kavramsal çerçeve ve ilgili yayınlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümdeki araştırma sonuçlarında elde edilen verilerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise bulgular doğrultusunda sonuca varılarak bu konuyla ilgili bazı önerilerde bulunulmuştur. Yapılan bu çalışmalar sonucunda Bartın yazmacılık sanatında kullanılan desenlerle renkler, Hatay ili Samandağı ilçesi ve Harbiye beldesinde dokunan ipekli dokumalar üzerinde uygulanarak 20 adet model tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT“YAZMA'* is a cloth which has been designed and coloured with assortment of dyes by using brushes or wooden dies or by apllication of serigraphy technique. In this study Bartın art of producing ”Yazma“ (hand painted cloth) has been introduced in terms of colour, dye, design, composition and technical features; its patterns have been designed in conjunction with the regional silk fabrics woven in Hatay Province Samandağı and Harbiye and their implementation onto dresses of present day women has been taken into consideration. In the first section, subject, purpose, importance, material, scope and limits of the research have been dealt with. In the second section, the method which constituted the basis for planning and execution of the research has been tried to be explained. In the third section, conceptional framework and applicable publications have been included. In the fourth section, data and information obtained as the results of research have been evaluated.IV In the final section of the research however, conclusion has been attained in parallel to the findings and some proposals and recommendations have been made in respect to the subject. As the result of such studies, designs and colours used in the art of producing ”Yazma" in Bartın have been applied onto the silk fabrics woven in Hatay Province of Samandağı township and Harbiye district and eventually 20 each model have been designed.