II. Bâyezîd döneminde hazırlanmış tezhipli dîvânlar
Illuminated dîvân literature produced during the reign of Bâyezîd II.
  1. Tez No: 286001
  2. Yazar: FUMİKO TAKAHORI
  3. Danışmanlar: PROF. ÖMER FARUK TAŞKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Adlî mahlasıyla Farsça ve Türkçe şiirler yazan II. Bâyezîd, Osmanlı tarihinde barışçı siyasetiyle ve dindârlığı ile tanınmaktadır. Etrafına ünlü bilginleri toplamış ve özellikle şiir ve sanatla ilgili olan II. Bâyezîdin döneminde Osmanlı yazın, bilim ve sanatının zengin ürünler verdiği verimli bir kültür ortamını yaşatmıştır. II. Bâyezîd döneminde kitap bezeme sanatı olan tezhipte, birçok yenilikler gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada Osmanlı döneminde edebi bakımdan zirve olduğu divânlara odaklanarak II. Bayezid döneminde divânlara yapılan tezhipler ve kültür unsurlarının incelenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bayezid II (1448-1512) wrote Persian and Turkish poems under the pseudonym of Adlî, who is well known as a pacifist and religious sovereign in the history of the Ottoman Empire. Gathering famous scholars around him and taking a great interest in poetry and arts, it made a productive atmosphere culturally come alive and caused to be produced fine pieces of work in Ottoman writing, science and arts during his reign (1481-1512). In this time a series of innovations in tezhip (art of illumination) were attempted. The purpose of this study is to investigate ornamentations on divân manuscripts produced during this period and cultural elements focusing on the divân literature at the apex of the Ottoman literary world.