Dokuma, baskı ve örme tekstil yüzeyler için desen tasarımında, resim ve özgün baskı sanat eserlerinden yararlanılması
Utilizing from paintings and original prints for woven printed and knitted textile surfaces
  1. Tez No: 286013
  2. Yazar: BURCU ÖZPEKER
  3. Danışmanlar: PROF. ZEKİ ALPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sanat ve moda günümüze kadar birçok dönemde etkili olmuş, 20. yy sanat akımları tekstil alanında dönemin tasarımcıları tarafından ilham kaynağı haline gelmiştir.Sanat akımları arasında o dönemde en çok kaynak oluşturanlar, İzlenimcilik, Art Nouveau, Fovizm, Kübizm, Bauhaus, Soyut Sanat, Sürrealizm, Dadaizm, Pop Art, Optik Sanat, Postmodernizm ve Yeni Kavramsalcılık olup, bu akımları çalışmaların içinde görmekteyiz. Bu akımlarda, yüzeyler üzerinde tekstile etkisi olan ressamların tabloları ve bu tablolardan ilham alınarak, esinlenilerek, yorumlanılarak, ya da eserin birebir aynısı basılarak yapılan kumaş desenleri yer almaktadır.Ayrıca bu tez de 20.yy dönemini yansıtan o dönemde yapılmış aksesuarlar, kumaş desenleri, arabaların ve ayakkabıların üzerine uygulanmış desenler, dokumalar, halılar, mimari yapıların iç ve dış dekorasyonlarında uygulanan desenler ile sanatçı ve ressamların moda sektöründeki etkilerini görmekteyiz.Bu çalışmada dönemin belli başlı sanat akımlarını inceleyerek, akımlara ve modaya en çok etkisi olan sanatçılar, ressamlar ve mimarlar araştırılarak; Monet, Martina Krupicko, Mimar Charles Rennie Mackintosh, Mimar Antoni Gaudi, William Morris, Gustave Klimt, Johannes Vermeer, Edgar Degas, Frida Kahlo, Henri Matisse, Picasso, Paul Klee, Gunta Stölzl, Anni Albers, Gertrud Arndt, Johannes Itten, Sonia Delaunay, Piet Mondrian, Yves Klein, Rene Magritte, Salvador Dali, Raoul Hausmann, Andy Warhol, Fernand Leger, Peter Blake, Victor Vasarely, Escher, Kosuth, Damien Hirst, Bora Akıncıtürk ve Lavina Yelb'in tekstil yüzeylerine uyarlanmış çalışmalarının yer aldığı yapıtlar bulunmaktadır.ANAHTAR KELİMELER: Tekstil, Sanat Akımı, Moda, Ressam, Resim.
Özet (Çeviri)
Art and fashion were influential in various periods until today, 20th century art movements were considered as sources of inspiration by the designers of the period in the field of textile.Among art movements the ones which constitute the main resources were Impressionism, Art Nouveau, Fauvism, Cubism, Bauhaus, Abstract Art, Surrealism, Dadaism, Pop Art, Optical Art, Postmodernism and New Conceptualism and we can see these movements in works. Paintings of painter affecting on textile on surfaces and fabric patterns produced by being inspired by, originating from, interpreting or printing the identical artwork take part in these movements.Also, we can see in this thesis accessories produced in 20th century reflecting that age, fabric patterns, patterns applied on cars and footwear, patterns applied on textile, carpets, interior and exterior decoration of architectural structures and effects of artists and painters on the fashion sector.In this study main art movements were analyzed, research was made on artists, painters and architects who had major influence on movements and fashion and it contains works of art of Monet, Martina Krupicko, Architect Charles Rennie Mackintosh, Architect Antoni Gaudi, William Morris, Gustave Klimt, Johannes Vermeer, Edgar Degas, Frida Kahlo, Henri Matisse, Picasso, Paul Klee, Gunta Stölzl, Anni Albers, Gertrud Arndt, Johannes Itten, Sonia Delaunay, Piet Mondrian, Yves Klein, Rene Magritte, Salvador Dali, Raoul Hausmann, Andy Warhol, Fernand Leger, Peter Blake, Victor Vasarely, Escher, Kosuth, Damien Hirst, Bora Akıncıtürk and Lavina Yelb adapted and applied on textile surfaces.KEYWORDS: Textile, Art Movement, Fashion, Painter, Painting