Geleneksel formlarda kuş figürlü tasarımlar
Traditional forms of birds figurative designs
  1. Tez No: 286012
  2. Yazar: ZEYNEP AROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİTARE TURAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
`Geleneksel formlarda kuş figürlü tasarımlar' adlı Yüksek Lisans tezi bir sergi çalışması olarak gerçekleştirileceğinden yapılan tasarımlara kaynak teşkil eden bilgiler, stilizasyon unsurları, eser metninde bir plan dahilinde tasarımlara ön hazırlık teşkil edecek şekilde yer almaktadır.Metinde Anadolu Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri çini ve seramik sanatının tarihi gelişimi incelenmiş, konu başlığımız olan kuş figürlerinin bu tarihi gelişim içindeki yeri, Türkiye'de yaşayan kuş türleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu konuları takiben seçilen ve stilize edilen kuş türlerinin ve diğer motiflerin çizimleri ?Yapılan Stilizasyon Çalışmaları? başlığı altında eser metninde yer almaktadır. ?Yeni Tasarımlar ve Uygulamaları? bölümünde Yüksek Lisans tezi için oluşturulan tasarımlar bir katalog şeklinde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The master thesis exhibition work, `Traditional forms of birds figurative designs? is performed as the designs are inspired by the resource information stylization elements. It will constitute in the work text within a plan designs preparations.In the text we analyse the Anatolian Seljuk and Ottoman term?s tile and ceramic?s history which is our topic of bird figures in the historical development and we give information about birds that were living in Turkey. These topics are following by selected and stylized drawings of birds and other motifs are studied by the name of `The Study of Stylization?. In the section, `New Designs and Applications? designs are presented in the form of a catalog for our master thesis.