Moda olgusunun renk trendleri çerçevesinde ele alınması
Handling fashion case under color trends title
- Tez No: 286028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NESRİN TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Renk, fiziksel anlamda insan gözünün algılayabildiği ışıktır. Fakat yaşamımızdaki anlamı, yarattığı etkiler ve kullanım alanları bu tanıma kıyasla oldukça büyük bir ifadeye sahiptir.?Renk trendleri? moda olgusunun birincil ögelerindendir. Günümüzde birçok sektör için büyük bir önem taşıması, buna karşılık dilimizde bu süreci detaylı bir biçimde anlatan çok az kaynağa rastlanıyor olması, çalışmanın oluşturulmasındaki en önemli faktördür.Bu çalışmada, çok geniş bir yelpazede incelenebilecek olan moda olgusu, ?renk? tanımı altında ele alınmıştır. Renk trendlerini ve belirlenme sürecini kavrayabilmek için , öncelikle renklerin fiziksel ve psikolojik özellikleri, renklerin genel anlamda tarihi ve çeşitli sektörlerde pazarlama üzerine etkilerine değinilmiştir.Araştırmada renk trendlerinin oluşum süreci incelenmiş, trendleri etkileyen faktörler, renk tahminleri ve paletlerin ortaya çıkışı detaylandırılmıştır. Renk tahminleri sunan önde gelen kuruluşların çalışma politikaları ve konu ile ilgili düzenlenen fuar içeriği örneklendirilmiş, bu süreci anlamayı destekleyecek çeşitli görsellere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Color derives from the spectrum of light that is visible to the naked humaneye. However, its implications and influence in our lives go far beyond thisdefinition.The color trends are one of the primary elements of the concept of fashion.This study has been mainly motivated by the fact that the fashion is the central focusof many business enterprises, yet only very few resources and references areavailable in Turkish language on the related topics.In this work, the concept of fashion has been studied with an emphasis on thecolor terminology. The physical and the physiological aspects and the history andmarketing overviews of the color have been identified in order to perceive thedetermination of the new color trends.The evolution of the color trends has been investigated in detail as well as thefactors that impact these trends, the color predictions, and the process that describethe evolution of the color palettes. The work principles and the policies of someleading institutions that present color predictions have been examined. Also, somesamples from the exhibitions have been provided as well as some other visualdemonstrations that assist comprehension of the evolution of the color trends.