İslam öncesi Türkler'de siyasi evlilikler
Political marriages in pre Islamic Turkish societies
- Tez No: 286029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tarihte devletlerarası ilişkilerin düzenlenmesinde başvurulan siyasi vasıtalardan biri de yabancı veya yerli hanedanlarla yapılan siyasi evlilik ittifaklarıdır. İçtimai hayatta aktif olarak yer alan kadın faktörü, evlilik ittifaklarında da önemli bir rol üstlenmiştir. Siyasi evliliklerde bir vasıta olarak kullanılan kadın, devletlerarası diplomasiye direkt veya dolaylı olarak etkide bulunmuştur.Tarihin seyrini değiştiren ve hemen her coğrafya ve toplumda dış siyasetin bir barçası olan siyasi evlilikler Orta Asya devletlerinde de uygulanmış ve dış politikanın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Şüphesiz dış siyaset icabı yapılan bu tür evlilikler müttefik kuvvetler bulma, siyasi nüfuz arttırma, devletleri ve toplumları vassallık sistemine dahil etme, ticaret yollarını kontrol altına alma ve aradaki kriz ortamlarının yumuşatılması veya ertelenmesi, gelecekte olası tehlikelerin önlenmesi gibi amaçlara hizmet etmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Orta Asya, Siyasi Evlilikler, Dış Politika.
Özet (Çeviri)
One of the political strategies that have been used in the meaning of negotiation between the countries through the history is having political marriages to the local and foreign rulers (emperors). Women who are already active in the social life play a huge role in the meaning of political marriages. Women, used as negotiators, have a direct or indirect impact on the diplomacy between the countries.These political marriages which have played an important role in changing the flow of history in every region and in every community has become an indispensable piece of foreign politics in the central parts of Asia. No doubt that these marriages had been arranged in order to maintain allied force, to raise population, to include countries and communities into vassal regime, to control the merchandising paths and to soften or postpone the crisis that occur and to prevent probable dangers that could ever happen.KEY WORDS: Central Asia, Political Marriages, Foreign Policy