Ultrasonik güç ölçüm yöntemleri
- Tez No: 28607
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞENYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET Bu çalışma ultrasonik ses dalgalan kullanan teşhis ve terapik cihazların akustik çıkışlarının belirlenmesini ve ölçüm metodlarını içermektedir. Ultrasonik terapi, ultrasonik enerji ve doku arasındaki sınırlı ilişkiye dayalıdır. Bu durum, yüksek ve tersinmez biyolojik etkilere sebep olacak değerlerden çok fazla değişmeyen, radyasyon dalgasındaki ses şiddetini gerektirir. Hastaya gelebilecek istenmeyen tehlikelerden kaçınmak için ultrasonik alanın data ölçümlerini yapmak gereklidir. Ultrasonik güç, ultrasonik cihazların çeşitli alanlardaki parametrelerinin ölçümünde önemli derecede dikkat çekmiştir. Bu gücün ölçümü; medikal uygulamalarda özellikle de ultrasonik fiziksel, kimyasal ve biyolojik etki araştırmalarında önemli yer tutar. Diagnostik medikal uygulamalarda asıl ilgi ultrasonik etkiyi azaltmaya yöneliktir. Terapik uygulamalarda ise dokudaki bölgesel alan, suda ölçülen alan parametreleriyle ilgilidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study contains measuring methods and determination of acoustic output of test and therapic equipment which use ultrasonic sound waves. Ultrasonic therapy depends on the relationship between ultrasonic energy and tissue. In this case it is necessary to use proper sound intensity level that does not fluctuate and does not result in irreversible biological effects. It is necessary to make data acquisition of the ultrasonic field in order to prevent the patient from the probable dangers. Ultrasonic power has been taken attention with the increasing usage of ultrasonic equipment in various fields. The measurement of this power plays an important role in the medical applications especially in the research of ultrasonic, physical, chemical and biological effects. In the diagnostic medical applications, the main goal is to decrease the ultrasonic exposure. In the therapic applications, however, the sectional area in the tissue is related to sound field parameters measured in water.