N,N Dietilasetamid tetrasiyanonikel komplekslerinin Ir spektroskopik bölgesinde incelenmesi
- Tez No: 28606
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞENYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada M(DEA)2Ni(CN)4 (M=Mn, Co, Ni, Cu veya Cd) formülü üe verilen N,N Dietilasetamid metal (II) tetrasiyanonikel kompleksleri kimyasal yollardan elde edildi. Shımadzu İR 435 model spektrometre ile 4000-400 cm-1 spektroskopik bölgesinde infrared soğrulma spektrumlan kaydedilerek, titreşim frekanslan bulundu. Komplekslerdeki i)(C=0) frekansının, serbest DEA molekülüne göre düşük frekans bölgesine kaydığı gözlendi. Ayrıca 7t(N-C=0) düzlem dışı bükülme bandında ise kompleks oluşumu nedeniyle yüksek frekans bölgesine kayma gözlendi. Bu kaymalar, metale bağlılıktan ileri gelmektedir ve ligand moleküllerinin metal atomuna oksijen atomuyla bağlı olduklarını gösterir. Spektrumlann incelenmesi, komplekslerin yapılarının M-Ni(CN)4L, polimerik tabakalardan oluştuğunu göstermiştir. Yapıda ligand molekülleri oksijen ucundan metale bağlanmıştır. Komplekslerde (Cu1 lu hariç) nikel atomu düzgün karesel düzende siyan molekülüne ait dört karbon atomuyla, metal atomları ise siyan grubunun dört azotu ve ligand moleküllerinin iki oksijeni ile çevrilidir. Bakirli komplekslerde ise I Cu-Ni(CN)4 1 polimerik tabakalarının diğer komplekslerden daha düşük simetride olduğu tesbit edildi. Bu durum Cu-NC bağlarının, Cu üzerindeki terslenme merkezini koruyacak şekilde iki uzun iki kısa bağ halinde olduğu şeklinde, Jahn-Teller Olayı ile açıklanmıştır. Tabakalar arasındaki boşluklara ise küçük moleküller konuk olarak girebilmektedir (Şenyel, 1988). DOKÜMANTASYON y^.^d m
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, N,N Diethylacetamide metal (II) tetracyanonickelate complexes formulated as M(DEA)2Ni(CN)4 (M=Mn, Co, Ni, Cu or Cd), were provided by the chemical means. Vibrational spectra were recorded on Shimadzu IR 435 model spektrometer in the spectral region 4000-400 cm4. It was observed that in complexes 0)(C=O) vibrational frequencies shift towards lower frequencies then the level of \)(C=0) frequencies of N,N Diethylacetamide molecule. Besides, it was observed that plane external bending band shifted toward upper frequencies in the 7t(N-C=0) because of formation complexes. These shifts occur because of metal bound and shows that ligand molecules are bound with metal atom through and oxygen atom. As a result of the investigation of the spectra, it has been shown that complexes consist of |M-Ni(CN)4|oo polymeric layers with the ligand molecules bound with metal, M, through the O-donor atom. In the complexes (except those with Cu ), nickel atoms are surrounded by four carbon atoms of cyanide groups in a square-planar environment. The metal atoms are surrounded by the four nitrogen of cyanide groups and two oxygens of the ligand molecules. In cupper complexes, it was observed that | Cu-Ni(CN)4 ^ polymeric layers were at lower symmetry, when compared with the other complexes. This explained with Jahn -Teller effect, where Cu-NC bonds are of two pairs of short and long bonds are in trans positions around the cupper. Empty spaces formed among the layers may be occupied by the small guest molecules. IV