Türkiye'de illerin temel büyüme dinamikleri: Para ve maliye politikalarının bu dinamikler üzerindeki etkileri
The growth dynamics of cities in Turkey: The effects of monetary and fiscal policies on these dynamics
- Tez No: 286072
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
Diğer tüm faktörler sabit kabul edildiğinde, sahip olunan gelir düzeyinin arttırılması için gerekli tek koşul ekonomik büyümenin sağlanmasıdır. Ancak, farklı iktisadi birimlerin çeşitli görevler üstlendiği günümüzde bu koşulun sadece ülke düzeyindeki dinamikler kullanılarak gerçekleştirilemeyeceği açıktır. Bu nedenle, araştırmacılar ekonomik büyümeye neden olan dinamikleri daha mikro bir perspektif içerisinde ele alma uğraşındadır.Söz konusu perspektifin en önemli temsilcilerinden biri illerdir. Bu çalışmada, Türkiye'de illerin temel makroekonomik, niteliksel ve kültürel büyüme dinamikleri ile para ve maliye politikalarının bu dinamikler üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır.Bulgular, Türkiye'de illerin temel makroekonomik ve niteliksel büyüme dinamiklerinin emek, sermaye, büyüme performansı, tasarruf, kredi, ihracat, coğrafya, suç, uzaklık, girişim ve ortaöğretimde okullaşma; kültürel büyüme dinamiklerinin ise geleceğe odaklanma, sekülarizm, eğitim, servet, hukukun üstünlüğü, iş ahlakı, bireyselcilik, din, hayırseverlik, iş çevreleri ve üniversitelerle ilişki ve hemşericilik olduğunu göstermiştir. Suç, uzaklık, sekülarizm, eğitim ve hemşericilik dinamikleri seçilen illerin ekonomik büyüme performansları üzerinde genel olarak negatif; diğer dinamikler ise pozitif etkiler meydana getirmektedir. Bununla birlikte, para ve maliye politikaları hem makroekonomik, hem niteliksel hem de kültürel büyüme dinamikleri üzerinde büyük ölçüde anlamlı etkilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Assuming all the other factors fixed, the only way for increasing owned income is to achieve economic growth. But under the current conditions, in which economic agents undertake various tasks, it is clear that this term cannot be accomplished by only using country level growth dynamics. Thus, researchers are trying to take the economic growth dynamics into account in a more micro perpective.Cities are one of the most important representatives of this perpective. In this study, it is aimed to determine the basic macroeconomic, qualitative and cultural growth dynamics of cities in Turkey and the effects of monetary and fiscal policies on these dynamics.Findings revealed that, while the macroeconomic and qualitative growth dynamics of cities in Turkey are labor, capital, growth performance, saving, credit, export, geography, crime, distance and entrepreneurship; the cultural dynamics are focus on the future, secularism, education, wealth, rule of law, business ethics, individualism, religion, charity, relations to business environments and universities and citizenry. While crime, distance, secularism, education and citizenry are the dynamics which negatively affect city based economic growth; others have positive growth effects. In addition, both monetary and fiscal policies have drastically significant effects among macroeconomic, qualitative and cultural growth dynamics.