Tolerance based reliability analysis of an analog electric circuit
Bir analog elektrik devresinin tolerans tabanlı güvenilirlik analizi
- Tez No: 286086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde bir yakıt pompası sürücü devresinin güvenilirlik analizi gerçekleştirilmiştir. Bu devre, bir turbojet motora yeterli miktarda yakıt pompalanmasından sorumludur ve kritik bir öneme sahiptir. Bu türde kritik öneme sahip devrelerde oluşabilecek beklenmedik hatalar ciddi maddi hasara ve hatta ölümlere sebep verebileceği için güvenilirlik analizi büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmada, iki tür güvenilirlik analizi gerçekleştirilmiştir: ?En Kötü Durum Devre Tolerans Analizi? (EKDDTA) ve ?Hata Türü ve Etkileri Analizi? (HTEA). EKDDTA ile temel olarak, değişkenler tolerans aralıkları içerisinde değerler alırken devrenin analizi gerçekleştirilmektedir. Yakıt pompası sürücü devresindeki karar değişkenleri, direnç değerleri, devrenin çalışma sıcaklığı ve girdideki voltaj seviyesidir. En kötü durumda devrenin işlevselliği kontrol edilerek en kritik öneme sahip devre elemanları belirlenmiştir. EKDDTA gerçekleştirilirken Monte Carlo analizi gibi rassal yöntemler yerine en kötü duruma kesin olarak ulaşmayı sağlayan bir yöntem kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, değişkenlerin tolerans aralıkları içerisinde aldıkları değerler devrenin işleyişini istenmeyen şekilde etkilemediği; devrenin çalışma sıcaklığı, girdi voltajı aralığı ve dirençlerin tolerans aralığının devrenin işleyişi ile uyumlu olduğu gözlenmiştir. HTEA ise, devredeki elemanların kısa devre ve açık devre hatalarına uğradıkları durumda devrenin analizinin incelenmesi yoluyla gerçekleştirilmiştir. Yıkıcı etkiye sebep olacak parça hataları belirlenmiş ve bu hatalardan uygun olanları için engellemeye yönelik önleyici faaliyetler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the reliability analysis of a fuel pump driver circuit (FPDC), which regulates the amount of fuel pumped to a turbojet engine. Reliability analysis in such critical circuits has great importance since unexpected failures may cause serious financial loss and even human death.In this study, two types of reliability analysis are used: ?Worst Case Circuit Tolerance Analysis? (WCCTA) and ?Failure Modes and Effects Analysis? (FMEA). WCCTA involves the analysis of the circuit operation under varying parameters in their tolerance bands. These parameters include the resistances of the resistors, operating temperature and voltage input value. The operation of FPDC is checked and the most critical parameters are determined in the worst case conditions. While performing WCCTA, a method that guarantees the exact worst case conditions is used rather than probabilistic methods like Monte Carlo analysis. The results showed that the parameter variations do not affect the circuit operation unfavorably; operating temperature, voltage input variation and tolerance bands for the resistances are fairly compatible with the circuit operation.FMEA is implemented according to the short circuit and open circuit failures of all the electronic components used in FPDC. The components whose failure has catastrophic effect on the circuit operation have been determined and some preventive actions have been offered for some catastrophic failures.