Real estate appraisal methods and their application in Ankara
Gayrimenkul değerleme yöntemleri ve Ankara'da uygulanması
- Tez No: 286095
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gayrimenkul; kişi ve kuruluşların tasarruflarını değerlendirdikleri en önemli ve güvenilir yatırım araçlarından birisidir. Gayrimenkul değerlemeye olan ilgi gayrimenkul sektörünün ve hukuki altyapının son yıllarda hızla gelişmesiyle birlikte hızla artmıştır. Planlı şehirleşmenin yürütülmesi, yerleşme bölgelerinin seçimi, bu bölgelerin arasında iç ve dış bağlantı maliyetlerinin belirlenmesi, imar planlarının ekonomik olarak değerlendirilebilmeleri, gayrimenkul piyasalarının açıklık ve güvene kavuşturulabilmesi, piyasalardaki fiyat değişiminin izlenebilmesi açısından da gayrimenkul değerlemesi büyük önem taşımaktadır. Gayrimenkullerin gerçek değerlerinin saptanarak vergilendirilmesi vergi gelirleri açısından da önemlidir. Bu tezde; dünyada bu konuda uygulanan yaklaşımlar, yöntem ve metodlar ile Türkiye'deki gayrimenkul değerleme piyasasında kullanılan yaklaşımlar incelenecektir. Ekspertiz raporlarında hesaplanan değer, üç geleneksel yöntemle hesaplanmaktadır: Emsal Karşılaştırma, Maliyet ve Gelir Yöntemi. Bu tezde, değerleme sürecinde geleneksel yöntemlere bir alternatif yöntem arayışı çerçevesinde; Hedonik Fiyat Yaklaşımı ve pratikte yöntemin değerleme sürecinde kullanılabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Real estate is one of the reliable and important investment types for individuals and institutions. Interest in the price appraisal of real estate has increased with rapid development of real estate sector and its legal infrastructure in recent years. Conducting planned urbanization, choosing settlement areas and estimating their inner or outer transport costs, improving capital markets transparency, and reliability require a reliable price valuation of real estate assets. Appraisal in real estate is also important for the tax income of the national budget. In this thesis, it is investigated appraisal methods that are used in various countries and valuation approaches and methods that are used in Turkey are reviewed. The value, in the appraisal reports, is estimated with three traditional approaches: Sales Comparison, Cost, and Income Capitalization. In this thesis, Hedonic Price Approach and the availability of the application of this method in practice are investigated within the framework of seeking an alternative method for appraisal beyond three traditional approaches.