Determining surface residual stress in steel sheets after deep drawing and bulging operations
Derin çekme ve şişirme işlemlerinden sonra çelik sacların yüzey kalıntı gerilmelerinin belirlenmesi
- Tez No: 286108
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR, YRD. DOÇ. DR. CELALETTİN KARADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezin amacı derin çekme ve şişirme işlemlerinin soğuk haddelenmiş St4 çeliğinin üstündeki etkilerini simülasyon ve deneysel karakterizasyon yollarıyla araştırmaktır. Simulasyonlar MSC. Marc ve Simufact.forming ticari programları kullanılarak yapılmıştır. Deneysel çalışmalar metalografik araştırmaları, sertlik ölçümlerini ve kalıntı gerilim ölçümlerini içerir. Kalıntı gerilim ölçümleri değişik tahribatsız karakterizasyon metoduyla yapılmıştır; X ışınları kırınım ve manyetik Barkhausen gürültü metodları. Deneysel ve simülasyon sonuçları birbirini doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effects of bulging and deep drawing processes on St4 cold rolled steel by simulation and experimental characterization. In the simulations, commercial software programs MSC Marc and Simufact.forming were used. The experimental studies cover metallographic investigations, hardness measurements, and residual stress measurements. Residual stress measurements were carried out by different non- destructive characterization methods; X-ray diffraction and Magnetic Barkhausen Noise. The experimental and simulation results were correlated with each other.