Human activity analysis by gait recognition
Hareket analizi ile insan aktivitelerini tanıma
- Tez No: 286112
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada insan activitelerinin tanınması amacıyla zaman-uzamsal analize dayalı yeni bir yöntem önerilmiştir. Video serisinin local zaman-uzamsal betimlemesi 3B Gabor filtreleri kullanılarak elde edilmiştir. Hareket desenini en iyi modelleyen zaman-uzamsal nitelikler iki aşamalı bir nitelik seçme algoritması ile seçilmiştir. Öncelikle iyi bilinen süzgeçleme yöntemiyle bazı nitelikler doğrudan elenmiştir, ikinci aşamada yeni evrimsel bir kümeleme algorithması olan Genetic Kromodinamikler uygulanmıştır. Activiteyi oluşturan hareket desenlerinin her biri zaman uzamsal nitelik kümesi olarak ifade edilmiştir. Aynı aktivitenin farklı performansları arasındaki zamansal değişimlerin etkilerinin azaltılması amacıyla bir Saklı Markov Model yapısı önerilmiştir. Önerilen algoritma ile hem parameter hem de kodkitabı eğitim sırasında öğrenilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the human action recognition problem. Human actions are modeled as a time evolving temporal texture. Gabor filters, which are proved to be a robust 2D texture representation tool by detecting spatial points with high variation, is extended to 3D domain to capture motion texture features. A well known filtering algorithm and a recent unsupervised clustering algorithm, the Genetic Chromodynamics, are combined to select salient spatio-temporal features of the temporal texture and to segment the activity sequence into temporal texture primitives. Each activity sequence is represented as a composition of temporal texture primitives with its salient spatio-temporal features, which are also the symbols of our codebook. To overcome temporal variation between different performances of the same action, a Profile Hidden Markov Model is applied with Viterbi Path Counting (ensemble training). Not only parameters and structure but also codebook is learned during training.