Role of design control on urban form: Çayyolu Ankara
Kentin biçiminde tasarım denetiminin rolü: Çayyolu Ankara
- Tez No: 286111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAN GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Türkiye'de kentsel mekanın üretimi kentin iç bölgelerinde tekil parselleredayalıyken, kentin çeper alanlarında yapı adası veya mahalle ölçekli gelişimyoluyla gerçekleşmektedir. Bu tür bir gelişme örüntüsü, nitelikli kentsel biçimlerüretme potansiyelleri taşısa da, temelde parçalanmış yapısı ve kamusalmekanların eksikliği nedenleriyle eleştirilmektedir. Bu tezin amacı Türkiye'de,özellikle de kentsel çeper alanlarında, tasarım denetimi pratiğinin kusurlarını vepotansiyellerini açıklamaktır.Bu çalışma, tasarım denetimine yönelik güncel yaklaşımları değerlendirerektasarım denetiminin prosedürel ve özsel boyutlarını açımlayan bir kuramsalçerçeve sunmaktadır. Tasarım denetiminin boyutları arasındaki karşılıklıilişkilerin özel mülkiyet üzerindeki denetim yollarını göz önüne almadankavranamayacağı ileri sürülmektedir.Dolayısıyla, Türkiye'de tasarım denetiminin mülkiyet ilişkilerinden çıkarsananözgün nitelikleri, Çayyolu bölgesinin prosedürel ve morfololik çözümlemesiyoluyla, kuramsal kısımda önerilen çerçeve içinde değerlendirilmiştir. Türkiye'detasarım denetiminin, kentsel mekanın niceliksel boyutlarına odaklanırkenmekanın biçimsel öğelerine ve morfolojik özelliklerine dayanan nitelikselyanlarını göz ardı ettiği vurgulanmıştır.Sonuç olarak, Türkiye'de kentsel tasarım sorununun yalnızca özel çıkarlarınplanlama sürecindeki başatlığına indirgenemeyeceği, bunun aslında tasarımdüşüncesi açısından içgörüsü zayıf bir planlama anlayışı meselesi olduğu ilerisürülmüştür. Bu açıdan, planlama mekanizmasında ?tasarım denetimi? odaklı biryeniden-yapılanma, özel mülkiyet üzerinde etkin bir kamusal denetim içinzorunluluktur.
Özet (Çeviri)
In Turkey while the production of urban space is based on individual plots in theinner areas of the city, urban peripheral areas face development based on thescale of urban block or neighbourhood. Although such a development patterncarries potentials to produce qualified urban forms, it is mainly characterizedwith its fragmented structure and lack of public spaces. Thus, aim of the thesis isto explain the deficiencies and potentials of design control practice in Turkey,specifically in peripheral areas.Evaluating the contemporary approaches in design control, the thesis provides atheoretical framework that elaborates the procedural and substantivedimensions of design control. It is proposed that the interrelation between thedimensions of design control cannot be conceived without considering the waysof control on private property.Therefore, the peculiar characteristics of Turkish design control -which is mainlyderived from property relations- is evaluated within the framework provided inthe theoretical part through a procedural and morphological analysis of Çayyoluarea. It is argued that design control in Turkey, focusing on quantitativedimensions of urban form, disregards qualitative aspects that necessitate theconsideration of elements of urban form and their morphological characteristics.Finally, it is claimed that urban design problem in Turkey cannot be reducedsimply to the domination of private interests in planning process but it is actuallya matter of planning understanding which suffers from its poor insight on theidea of design. In this respect, a reconstruction of planning mechanism aroundthe focus of ?design control? is a necessity for an effective public control onprivate property.